کوچک‌ترین ایرادی به معامله وارد نیست/به کسی باج نمی‌دهم

وی با تاکید بر اینکه تمامی نهاد‌های نظارتی از ابتدا در جریان ریز این معامه قرار داشتند تصریح کرد: با وجود تمامی کارشکنی‌ها از سوی برخی افراد مغرض خوشبختانه کوچک‌ترین ایرادی به این معامله وارد نبود.

کد خبر : 380
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵ - ۲۲:۵۰

مهر دنا/ برنده مزایده کارخانه قند یاسوج نسبت برخی حواشی که یک شخص مامورنما و برخی سایت‌های گمنام استان برای وی و این کارخانه ایجاد کردند واکنش نشان داد و درباره نحوه برگزاری مزایده و نحوه خرید کارخانه قند شفاف سازی کرد.

به گزارش مهر دنا از یاسوج، لهراسب باقری در جمع خرنگاران از تحت تعقیب قضایی قرار گرفتن شخصی که با معرفی خود به عنوان مقام امنیتی و رسانه‌های منتشر کننده سخنان وی به جرم نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی خبر داد و گفت: به دستور قضایی سایت‌های منتشر کننده سخنان این شخص مسدود شده‌اند.

بانک تجارت خصوصی است

برنده مزایده کارخانه قند یاسوج با بیان اینکه بانک تجارت یک بانک خصوصی است، گفت: سهام بانک تجارت از خرداد ماه سال ۱۳۸۸ در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی از سوی سازمان خصوصی سازی در بورس اوراق بهادار عرضه و از زمره بانک‌های دولتی خارج شد.

باقری با بیان اینکه کارخانه قند جزء اموال این بانک خصوصی بود، افزود: سهام شرکت فرآورده‌های غذایی و قند یاسوج در راستای رد دیون دولت به بانک تجارت در اسفند ماه سال ۱۳۹۱ به این بانک منتقل و از اردیبهشت سال ۱۳۹۲ اداره امور کارخانه زیر نظر بانک تجارت بوده است.

در فضای رقابتی و از طریق مزایده کارخانه را خریدم

برنده مزایده کارخانه قند یاسوج با بیان اینکه بانک تجارت کارخانه قند یاسوج را زیان ده می‌دانست، خاطرنشان کرد: با توجه به زیان ده بودن و همچنین ابلاغیه‌های بانک مرکزی در زمینه کاهش بنگاه داری توسط بانک‌ها، بانک تجارت فروش سهام تعدادی از شرکت‌های تحت مالکیت خود را از ابتدای سال ۱۳۹۴ در دستور کار اداره سرمایه‌گذاری این بانک قرار داد که کارخانه قند یاسوج نیز در میان آن‌ها بود.

باقری افزود: در ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵، بانک تجارت کارخانه قند یاسوج را از طریق انتشار دو نوبت آگهی در روزنامه دنیای اقتصاد به مزایده گذاشت و قیمت پایه کار‌شناسی شده نیز طبق قوانین برگزاری مزایده برای کارخانه تعیین شده بود. ضمن اینکه هر کسی از هرکجای کشور می‌توانست در این مزایده شرکت کند.

کارآفرین بر‌تر کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه پس از برگزاری مزایده نوبت به بازگشایی پاکات پیشنهاد قیمت رسید که تعدادی از اشخاص حقیقی و حقوقی در مزایده شرکت کرده و پیشنهاد قیمت داده بودند، تصریح کرد: پس از افتتاح پاکات مشخص شد که قیمت پیشنهادی من بیشتر از قیمت کار‌شناسی و ارزش‌گذاری و بیشتر از سایر رقبایی است که برای خرید کارخانه پیشنهاد قیمت داده بودند، لذا طبق قانون کارخانه را از طریق مزایده و با قیمتی بالا‌تر از سایر خریداری کردم.

انتقال کارخانه در حال طی فرآیندهای قانونی است

باقری با بیان اینکه اکنون پس از مشخص شدن برنده مزایده، کار انتقال کارخانه در حال طی فرآیندهای قانونی است، خاطرنشان کرد: همچنان که از ابتدای مزایده، کار به صورت قانونی انجام شده است، انتقال کارخانه نیز به در حال طی فرآیندهای کارخانه است و پس از اتمام این مرحله بانک به صورت رسمی کارخانه را به برنده مزایده تحویل خواهد و از آن روز به بعد برنده مزایده اداره امور کارخانه قند یاسوج را در دست می‌گیرد.

اکاذیب و حاشیه‌ها خللی در اراده ما برای خدمت به صنعت استان ایجاد نمی‌کند

برنده مزایده کارخانه قند یاسوج با بیان اینکه تعداد محدودی در راه توسعه صنعتی استان و راه اندازی مجدد کارخانه قند و اشتغالزایی ناشی از راه‌اندازی آن سنگ اندازی می‌کنند، بیان کرد: مردم استان از اینکه یک کارآفرین بومی با تعلق خاطر به صنعت استان توانسته است کارخانه قند یاسوج را خریداری کند، اظهار خوشحالی کردند و سنگ اندازی عده‌ای معدود که با شایعه پراکنی و بیان و نشر اکاذیب قصد ایجاد مانع بر سر راه گسترش صنعت استان را دارند، نمی‌تواند خللی در اراده ما برای راه‌اندازی مجدد کارخانه قند ایجاد کند.

باقری افزود: برخی‌ها با حاشیه سازی دوست ندارند، صنعت استان پیشرفت کند، اسناد و مدارک مربوط به مزایده و خرید کارخانه قند موجود است و رسانه‌ها می‌توانند با استناد به آن‌ها قبل از نشر اکاذیب حاشیه‌پردازان برای صنعت استان، صحت و سقم ادعای برخی افراد را بسنجند.

این کارآفرین بر‌تر با بیان اینکه هرچند مزایده کارخانه قند از هر دو طرف یعنی بانک تجارت و بنده خصوصی بوده است اما آماده پاسخگویی به هر ابهامی هستم، تصریح کرد: از همین جا اعلام می‌کنم که علی رغم خصوصی بودن دو طرف مزایده، اما هر کدام از دستگاه‌های نظارتی و مسئولان ارشد استانی که ابهامی در این زمینه دارند، آماده پاسخگویی به آن‌ها و شفاف سازی هستم.

به کسی باج نمی‌دهم

برنده مزایده کارخانه قند یاسوج با بیان اینکه هدفم خدمت به مردم استان و ایجاد اشتغال برای بیکاران است، تصریح کرد: تاکنون به لطف خدا جوانان بسیاری در مجتمع تولیدی صنعتی بین المللی دنا صنعت مشغول به کار شده‌اند و در آینده‌ای نزدیک نیز تعداد دیگری از جوانان این استان در مجتمع عظیم رفاهی، اقامتی، تفریحی و ورزشی آزادی باقری مشغول به کار می‌شوند و از این بابت خدا را شاکرم که برای ایجاد اشتغال برای جوانان پر از استعداد استانم مرا یاری کرده است.

باقری با بیان اینکه حاشیه سازی عده‌ای نمی‌تواند ما را از راهی که برای خدمت به مردم در پیش گرفته‌ایم منحرف کند، خاطرنشان کرد: به کسانی که با حاشیه سازی‌ها قصد باج خواهی دارند، باج نمی‌دهم و با توکل بر خدا و دعای خیر مردم برای توسعه اشتغال و صنعت در استان تلاش می‌کنیم.

وی با بیان اینکه محدود افرادی که قصد حاشیه‌سازی برای کارخانه قند یاسوج را دارند نه کار‌شناسان صنعتی و اقتصادی هستند و نه حتی در زمینه صنعت و اشتغالزایی کوچک‌ترین آشنایی دارند، عنوان کرد: این افراد یا کسانی هستند که تاکنون از امکانات کارخانه قند به صورت رایگان بهره برده‌اند و علی رغم استفاده از مزایای این کارخانه تعطیل هیچ بازدهی برای آن ندارند، لذا منافعشان در گرو تعطیل بودن و غیرفعال بودن کارخانه است و یا کسانی هستند که با این حاشیه سازی قصد باج‌خواهی و باج گرفتن داشته و دارند و ناکام مانده‌اند.

پیگیری قضایی ادعاهای شخص مامورنما و رسانه‌های منتشر کننده اکاذیب

وی با بیان اینکه برخی گزارشات منتشر شده در برخی از سایت‌های محلی استان در خصوص تبانی در خرید کارخانه قند یاسوج به نقل از شخصی معلوم الحال که خود را یک مقام امنیتی معرفی کرده است کاملا کذب بوده، اظهار داشت: نظر شخصی بنده این است که در رسانه‌ها باید آزادی بیان باشد اما نشر اکاذیب به هیچ وجه درست نیست.

باقری در ادامه با تاکید بر اینکه شخصی که با معرفی خود به عنوان مقام امنیتی سخنانی را در زمینه کارخانه قند بیان کرده است هیچ گونه سمتی در نهادهای نظارتی ندارد، افزود: این شخص و سایت‌هایی که سخنان وی را منتشر کرده‌اند باید پاسخگوی این کار خود باشند.

وی افزود: البته باید گفت که امنیت امروز ایران اسلامی مدیون کسانی است که شبانه روز در عین گمنام بودن تلاش می‌کنند و اگر در کشور و یا در استان سرمایه‌گذاری‌ای صورت می‌گیرد به برکت امنیتی است که تلاشگران این عرصه با جانفشانی و کوشش شبانه‌روزی رقم زده‌اند و من هم دست این سربازان امام زمان (عج) را می‌بوسم و قدردان آن‌ها هستم.

برنده مزایده کارخانه قند یاسوج خاطرنشان کرد: در موضوع اخیر شخصی که در این زمینه صحبت کرده بود، خود را با عنوان یک مقام امنیتی آگاه معرفی کرده بود و برخی سایت‌ها نیز از این عنوان برای معرفی وی استفاده کرده بودند که اولا مطمئن هستیم که مقامات عزیز امنیتی همچنان که تاکنون دیده‎ایم از جایگاه خود چنین استفاده‌ای نمی‌کنند و دوما پیگیری‌های ما نشان داد که شخص مذکور هیچگونه سمتی در نهادهای امنیتی ندارد.

باقری با بیان اینکه مسئولان این سایت‌ها باید قبل از منتشر کردن این خبر با روابط عمومی شرکت تماس می‌گرفته و از صحت و سقم آن مطمئن می‌شدند، ادامه داد: آیا درست است بدون اطلاع از صحت و سقم یک خبر که یک رسانه با اهداف خاص آن را منتشر کرده با آبروی افراد بازی شود.

نشر اکاذیب با آزادی بیان سنخیتی ندارد/ کوچک‌ترین ایرادی به معامله وارد نبود

کارآفرین بر‌تر کهگیلویه و بویراحمد آزادی بیان را ویژگی اصلی رسانه‌ها دانست و با بیان استقبال از نقد منصفانه، نشر اکاذیب را سنگ اندازی در راه صنعت استان خواند و گفت: آزادی بیان با نشر اکاذیب فرق دارد، نظر شخصی خودم هم این است که در رسانه‌ها باید آزادی بیان باشد اما این خبر از پایه درست نبود و بازهم تاکید می‌کنم که نشر اکاذیب با آزادی بیان سنخیتی ندارد.

وی با تاکید بر اینکه تمامی نهاد‌های نظارتی از ابتدا در جریان ریز این معامه قرار داشتند تصریح کرد: با وجود تمامی کارشکنی‌ها از سوی برخی افراد مغرض خوشبختانه کوچک‌ترین ایرادی به این معامله وارد نبود.

وی اظهار داشت: با وجود ارسال گزارشات واهی از سوی این افراد به مقامات قضایی و بررسی تمامی این گزارشات از سوی مسئولین خوشبختانه این پرونده مختومه اعلام و قرار منع تعقیب صادر شد.

برنده مزایده کارخانه قند یاسوج با بیان اینکه این شکایت را برای اصلاح جامعه از نشر اکاذیب انجام دادیم، اظهار داشت: اگر این شکایت انجام نمی‌شد قطعا همین رویه در استان ادامه پیدا می‌کرد و باز هم شاهد انتشارخبرهای کذب دیگری و به خطر افتادن آبروی مردم بودیم.

باقری با تاکید بر اینکه شتابزدگی و رقابت با فضای غیرموثق مجازی، وامداری به برخی گروه‌های سیاسی و عدم توجه به منافع عمومی سه عامل مؤثر بر شکل‌گیری چنین شرایطی در برخی رسانه‌های استان است، افزود: به رغم زیرساخت‌های نرم‌افزاری مناسب در زمینه آزادی بیان و تضمین حق دانستن برای شهروندان، متأسفانه همچنان شاهد بروز برخی بداخلاقی‌ها در بعضی رسانه‌ها هستیم.

وی با تاکید بر اینکه رسانه‌ها موظفند پیش از انتشار هر خبری نسبت به صحت و سقم آن اطلاع پیدا کنند، ادامه داد: از منظر قانونی طرح اتهامات بی‌اساس، غیر مستند و یا مشکوک‌الاحراز علیه افراد در سطح رسانه‌ها یا مجامع عمومی و داشتن سوءنیت‌های سیاسی و فردی در بیان این مطالب جرم محسوب می‌شود.

مطالبه‌گری با افترا و نشر اکاذیب تفاوت دارد

کارآفرین بر‌تر کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر اینکه انتشار اخبار جامعه حق رسانه هاست افزود: اما این مساله مجوزی برای عدول از مرزهای قانونی نیست، البته ناگفته نماند که قاطبه رسانه‌‎های استان در چارچوب قانون فعالیت می‌کنند و دلسوز توسعه استان هستند ولی تعدادی رسانه اغلب گمنام سعی دارند که با اخبار غیر موثق و افترا در راه حرکت رو به پیشرفت کهگیلویه و بویراحمد سنگ‌اندازی کنند.

وی با اشاره به اینکه دانستن حقیقت در جامعه نیاز به پیگیری و مطالبه‌گری رسانه‌ها دارد، تاکید کرد که این مطالبه‌گری و پیگیری نه نیازی به افترا دارد و نه مجوزی برای ارتکاب جرم نشر اکاذیب است.

برنده مزایده کارخانه قند یاسوج با بیان اینکه باید بدانیم که با بی‌قانونی و قانون شکنی نمی‌توان عدالت و قانون را در جامعه حاکم کنیم گفت: آلوده کردن فرصت آزادی بیان با اغراض فردی و گروهی، اصل آزادی را به محاق خواهد برد.

انتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.