برگزاری آخرین کمیته بزرگداشت هفته ملی جمعیت در مرکز بهداشت بویراحمد

به مناسبت هفته ملی جمعیت ، کمیته بزرگداشت هفته ملی جمعیت با حضور مدیران مرکز بهداشت بویراحمد و مسئولین واحد‌های ستادی و رئیس گروه جوانی جمعیت ، سلامت خانواده و مدارس و کارشناس برنامه جوانی جمعیت در مرکز بهداشت شهید دامیده بویراحمد برگزار شد.
کد خبر : 34218
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۵۴

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مهردنا، دکتر بهنام نیازی رئیس مرکز بهداشت بویراحمد در خصوص اهمیت این هفته و کاهش جمعیت جوان کشور در سالهای آتی و عوارض آن گفت : عوارض سالخوردگی جمعیت مطالبی از جمله کم شدن نیروی کار و نتیجه آن کاهش تولید و کاهش جمعیت جوان و تحصیلکرده و بدنبال آن کاهش رشد علمی در کشور و استان می باشد . همچنین بیان کردند که پیر شدن جمعیت باعث افزایش هزینه ها می شود ، بیمه ها را دچار مشکل می کند ، تلاش برای افزایش نسل جوان و نیروی انسانی جوان در کشور و تحکیم بنیان خانواده ها توسط سایر سازمانها و نهادهای تاثیر گذار و افراد موثر در این برنامه مورد تاکید است .
و در ادامه جلسه سرکار خانم یزدانی رئیس گروه جوانی جمعیت با تشکر از حاضران در جلسه گزارشی از وضعیت موجود شهرستان بویراحمد از لحاظ شاخص‌های مهم جمعیتی از جمله نرخ باروری کل به میزان موالید ، میزان مرگ ، طلاق ،ازدواج و سایر شاخص‌های مربوط به جوانی جمعیت را بیان نمودند که موالید در شهرستان بویراحمد افزایشی بوده است .
خانم یزدانی ادامه داد که سایر سازمانها و نهادهای خارج از علوم پزشکی با همکاری معاونت بهداشتی می توانند نقش موثری در پیشبرد اهداف طرح جوانی جمعیت داشته باشند .
در پایان عوارض تک فرزندی توسط خانم یزدانی تشریح و بیان شد که مشکلات تک فرزندی را باید از زبان فرزندانمان بشنویم نه والدین آنها ، که اگر می دانستیم تک فرزندی چه آسیبهایی به زندگی امروز و فردای فرزندانمان می زند ، هیچگاه نعمت داشتن برادر و خواهر را از آنها دریغ نمی کردیم .
در شهرستان بویراحمد در سال ۱۴۰۲ ، ۹ کمیته با ۸۲ مصوبه داشتیم که ۵۱ مصوبه اجرایی شده است .
هیچ چیز جان فرزند را نمی گیرد که آنها سرمایه های زندگی ما هستند .
در پایان خانم یزدانی ماده ۵۵ قانون جوانی جمعیت مبنی بر پیشگیری از سقط را بصورت مفصل بیان نمودند که در این رابطه برنامه جامع و مدرنی جهت مهار ، پایش ، پیگیری و کاهش سقط در مرکز بهداشت شهرستان بویراحمد بدنبال دستورالعمل کشوری در حال اجرا می باشد که شامل آموزش عمومی اصلاح سبک زندگی و آسیبهای ناشی از تغذیه و داروهای سلامت جنین می باشد که در همه مراکز بهداشتی درمانی شهرستان بویراحمد در حال اجرا می باشد که هدف اصلی آن تحقق بارداری سالم ، سلامت مادر و جنین می باشد .و در پایان صحبتشان اقدامات و مصوباتی که متناسب با روز شمار هفته جمعیت می باشد را مصوب و‌ واحد‌های مربوطه را ملزم به انجام این مصوبات نمودند .

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

عبداله اسلامی پنجشنبه , 10 خرداد 1403 - 8:45

خدا قوت