رئیسی در کهگیلویه و بویراحمد

آیت‌الله رئیسی رئیس جمهور و برخی از اعضای هیئت دولت در قالب ششمین سفر استانی در دور دوم سفرهای استانی صبح روز دوشنبه 26 تیرماه وارد یاسوج شد.

کد خبر : 31509
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۹

آیت‌الله رئیسی رئیس جمهور و برخی از اعضای هیئت دولت در قالب ششمین سفر استانی در دور دوم سفرهای استانی صبح روز دوشنبه 26 تیرماه وارد یاسوج شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مهر دنا، آیت‌الله رئیسی رئیس جمهور و برخی از اعضای هیئت دولت در قالب ششمین سفر استانی در دور دوم سفرهای استانی با هدف سفری دو روزه وارد یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد شد و مورد استقبال حجت‌الاسلام حسینی نماینده ولی فقیه، سید علی احمدزاده استاندار، مهدی روشنفکر رئیس مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و برخی دیگر از مسئولان استانی قرار گرفت.

رئیس جمهور در بدو ورود به فرودگاه یاسوج در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برایم افتخار است که دور دوم در این استان باشیم و عرض اذب و احترام داشته باشم به خانواده شهدا و حانبازان و همه مفاخر این استان و جهان اسلام هستند.

وی با اشاره به اینکه سفر اول در شرایط کرونایی انجام گرفت و امکان حضور در اجتماعات مردمی نبود در این سفر در جمع مردم در مرکز استان و برخی شهرستان حاضر می شوم که مایه افتخار برای من است، عنوان کرد: در دور اول مصوباتی داشتیم که با تلاش مسیولان استاندار، مدیران و نیروهای توانایی این استان و کمکی که از مرکز انجام شد برخی پروژه‌ها ها به ثمر نشست که به مردم گزارش می‌دهیم و مردم مصوبات از سفر اول بهره‌مند می‌شوند.

رئیسی ابراز کرد: در سفر دوم مسائل گسترده تری نسبت به استان در دستور است از طریق استاندار، مردم، نماینده ولی فقیه دنبال می‌کنیم کارهایی که در دست اقدام است که به نتیجه قطعی برسند، گروه هایی که اعزام شدند نیازهای استان را بررسی و در جهت رفع آنها گام بر‌میداریم.

وی یادآور شد: این استان دارای ظرفیت بسیار خوبی است و غیر از جهاد کشاورزی و گردشگری ظرفیت‌های زیادی در استان وجود دارد که در جهت رفع مشکلات مردم به خصوص جوانان گام برداشته می‌ شود تا موجب اعتماد است.

رئیسی بیان کرد: به فرموده امام(ره) عشایر ذخایر انقلاب هستند و باید مورد توجه قرار گیرند که کارهایی انحام شده و کارهایی توسط دولت در دست است و گام هایی برداشته شد که به اطلاع مردم خواهد رسید.

آیت‌الله سیدا‌براهیم رئیسی در ادامه برنامه های سفر استانی به کهگیلویه و بویراحمد به کارخانه قند یاسوج رفت. احیای کارخانه قند یاسوج به عنوان نماد صنعت و تولید در کهگیلویه و بویراحمد از جمله مصوبات سفر نخست رئیس جمهور به این استان بوده که در سفر دوم وی به این دیار به چرخه تولید بازگشت.

عملیات اجرایی کارخانه قند یاسوج در سال 1344 و با ظرفیت اسمی تولید روزانه یک هزار تُن قند و شکر آغاز شد .مدتی پس از بهره برداری این کارخانه با معضلات فراوانی دست و پنجه نرم کرد.

از سال 1387 سایه مشکلاتی شامل معوق ماندن حقوق، مزایا و بیمه کارگران، قدیمی بودن تجهیزات، کمبود اعتبار برای نوسازی قطعات فنی و نبود چغندر قند دست از سر این کارخانه برنداشت.

در سفر مهر ماه سال 1400 آیت الله سید ابراهیم رییسی؛رییس جمهور به استان کهگیلویه و بویراحمد احیای دوباره کارخانه قند یاسوج از جمله مصوبات سفر هیات دولت به این استان بود که مسئولان استان در طی یک برنامه زمانبندی تدابیر لازم برای بازگشت سریع کارخانه به چرخه تولید در استان را آغاز کردند.

سال 44 رژیم وقت برای آرام کردن بویراحمدی‌ها و سکوت آنان در ظلم‌های ناروا کارخانه قند یاسوج را راه اندازی کرد و چرخ این کارخانه در سال 82 از حرکت ایستاد و برنامه‌های دولت‌های مختلف برای سر پا نگه داشتن این واحد تولیدی بی نتیجه ماند.

کارخانه قند یاسوج روزگاری به عنوان یکی از 7 کارخانه بزرگ تولید قند و شکر کشور فعالیت داشت تا اینکه به دلیل ضعف مدیریتی و فرسودگی خطوط تولید بعد از 44 سال از حرکت ایستاد تا اینکه یک دهه بعد با نوسازی خطوط تولید این کارخانه جا دوباره گرفت.

رئیس جمهور پتروشیمی گچساران ‌را افتتاح کرد‌

آیت‌الله رئیسی در ادامه برنامه‌های سفر استانی به کهگیلویه و بویراحمد، پتروشیمی گچساران با 83 درصد بومی‌سازی در تجهیزات به عنوان ایرانی‌‌ترین پروژه صنعتی‌ را افتتاح کرد.

‌پتروشیمی گچساران سالانه یک میلیون و 250 هزار تن خوراک اتان خود را از پالایشگاه بید بلند بهبهان با خط لوله‌ای به طول 95 کیلومتر تامین می‌کند و محصول آن یک‌میلیون تن اتیلن و نیز 84 هزار تن +C3(برش پروپان و سنگین تر) در سال خواهد بود.

برآورد بودجه ارزی مورد نیاز این طرح 485 میلیون یورو بوده و همچنین میزان ارز مصرف شده 216میلیون یورو  که بیش از 269 میلیون یورو صرفه جویی ارزی انجام گرفته است.

پتروشیمی گچساران به‌عنوان حلقه کلیدی و میانی زنجیره ارزش تبدیل گاز‌های ترش سرچاهی به محصولات با ارزش اتیلن و پلی‌اتیلن نقش ویژه‌ای را ایفا می‌کند و ضمن ارزش آفرینی و خلق ثروت در کاهش آلایندگی مشعل‌های منطقه و صیانت از محیط‌زیست بسیار نقش‌آفرین و مؤثر است.

سد و نیروگاه چمشیر با حضور رئیس جمهور افتتاح شد

آیت‌الله رئیسی در ادامه برنامه‌های سفر استانی خود ‌دقایقی پیش نیز با حضور در محل سد چمشیر این سد و نیروگاه آن را افتتاح کرد.

سد چمشیر به عنوان بلندترین سد بتنی غلتکی غرب آسیا و بهره‌برداری از واحد اول نیروگاه این سد، صبح امروز با حضور رئیس‌جمهور و وزیر نیرو به صورت رسمی به بهره برداری رسید.

این سد با ارتفاع 151 متر دارای مخزنی به حجم 2.3 میلیارد مکعب و دریاچه‌ای به طول 48 کیلومتر است که مساحت دریاچه آن 51 کیلومترمربع در تراز نرمال است.

عملیات اجرایی سد و نیروگاه چمشیر با اخذ مجوز‌های لازم از سازمان‌های ذیربط با اعتباری حدود 15 هزار میلیارد تومان از سال 91 آغاز شد.

همچنین نیروگاه برق‌آبی چمشیر دارای 3 واحد بزرگ هر یک به ظرفیت 55 مگاوات و دو واحد کوچک (زیست محیطی) هر یک به ظرفیت 5.5 مگاوات جمعا 176 مگاوات است که از طریق پست 230 کیلوولت چمشیر به شبکه سراسری متصل می‌شود. نیروگاهی که قرار است سالانه و به طور متوسط 482 گیگاوات ساعت انرژی الکتریکی تولید می‌کند.

سد چمشیر تنها سازه کنترلی است که بر روی رودخانه زهره احداث شده و در صورتی که این سد ساخته نمی‌شد تمام آورد آب رودخانه ناشی از سیلاب‌های مخرب و در عین حال با کیفیت یعنی آب شیرین که بیش از 70 درصد از حجم آب رودخانه در طول سال است، در مسیر رودخانه زهره به دریا سرازیر می‌شد.

از جمله مهمترین اهداف احداث این سد، تعدیل شوری رودخانه زهره و بهبود کیفیت آب پایین دست است که با ذخیره‌سازی سیلاب در ماه‌های‌ تر و رهاسازی آب در طول سال به ویژه دربازه زمانی خرداد تا مهر ماه می‌تواند ضمن جلوگیری از ایجاد خسارت ناشی ازسیل، باعث شکوفایی و رشد اقتصادی منطقه و تامین امنیت غذایی شود.

تأمین آب کشاورزی و صنعتی، بهره‌مند شدن 85 هزار هکتار اراضی کشاورزی استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان، تولید 482 گیگاوات ساعت انرژی پاک برق‌آبی، ایجاد زیرساخت مناسب برای تولید آبزیان و صنایع وابسته، ایجاد بستر مناسب جهت توسعه گردشگری منطقه و اشتغال‌زایی از دیگر اهداف این طرح اقتصادی است.

بنا بر این گزارش آبگیری سد چمشیر 27 دی ماه سال گذشته با موفقیت انجام شد و نتایج پایش مستمر کیفیت آب مخزن به همراه کنترل و تنظیم میزان رهاسازی آب حاکی از نقش بسیار مثبت سد چمشیر بر روی کیفیت آب پایین دست دارد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در آیین افتتاح سد چمشیر گچساران با اشاره به اینکه این سد تحولات مناسبی در منطقه ایجاد خواهد کرد، گفت: واحد نخست نیروگاه این سد با ظرفیت 5.5 مگاوات در نیمه دوم تیرماه امسال به بهره‌برداری رسید که در تولید برق پیک تابستانه نقش مهمی دارد.

سید علی احمد زاده افزود: تأمین آب آشامیدنی و صنعتی، بهره‌مند شدن 140 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و بوشهر، ذخیره و کنترل آب رودخانه زهره به میزان یک میلیارد و 800 میلیون مترمکعب از مهمترین مزایای اجرای این طرح است.

وی بیان کرد: تولید 482 گیگاوات برق‌آبی، کنترل سیلاب‌های مخرب رودخانه زهره، اشتغال‌زایی، اجرای زیرساخت‌های صنعت گردشگری و پرورش ماهی از دیگر مزایای این سد است.

احمدزاده با بیان اینکه سد و نیروگاه چمشیر تاثیر مهمی در رونق کشاورزی و صنعت گردشگری دارد ابراز کرد: عملیات اجرایی این پروژه با اخذ مجوز های لازم از جمله مجوز زیست محیطی از سال 91 شروع شد.

سد چم‌شیر از نوع بتنی غلتکی ( RCC ) است که مطالعه احداث سد آن در سال 73 از سوی سازمان آب منطقه‌ای فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد صورت گرفت. سد و نیروگاه چم شیر در 25کیلومتری جنوب شرقی گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد و برروی رودخانه زهره ساخته می‌شود.

زیر کشت بردن اراضی پایین دست، تولید 482 گیگاوات انرژی برق‌آبی در سال، ایجاد بستر مناسب برای افزایش تولید آبزیان و توسعه گردشگری، کنترل سیلاب و شوری آب رودخانه زهره از جمله اهداف احداث سد چمشیر است.

سرشاخه‌های اصلی رودخانه زهره نیز کوه‌های شمال غرب استان فارس و شرق کهگیلویه و بویراحمد و رودخانه‌های فهلیان و آب شیرین و شیو است.

3 واحد 55 مگاواتی و دو واحد 5.5 مگاواتی و در مجموع با ظرفیت تولید 176 مگاوات برق در چمشیر در دست اجرا بوده که واحد نخست امروز با حضور رئیس جمهور افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت و قرار است برق تولیدی این نیروگاه با خط انتقال 17.5 کیلومتر به شبکه سراسری برق متصل شود.

نیروگاه‌های 55 مگاواتی‌ به شبکه سراسری و 5.5 مگاواتی‌ به شبکه محلی و داخلی وصل می‌شود و از طریق نیروگاه چمشیر با خطوط دومداره 230 کیلوولت به طول 17.5 کیلومتر در منطقه امامزاده جعفر وارد رینگ سراسری می‌شود.

نخستین سیاه چادر ایمن عشایری در مارگون افتتاح شد

سید ابراهیم رئیسی ,

با حضور رئیس جمهور و مسئولان ملی و استانی نخستین طرح سیاه چادر ایمن به معنای برپا شدن سیاه چادرها بر روی سکوهایی با ارتفاع یک متر در شهرستان مارگون بهره‌برداری شد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمدنیز در این آیین گفت: براساس برنامه ریزی صورت گرفته شده طرح ساماندهی سکونتگاه های عشایری (ساخت سکوهای نشیمن) با مشارکت امور عشایر،گروه های جهادی و عشایرنشینان در حال اجراست.

علی احمدزاده افزود: در این طرح که چهار میلیارد تومان برای آن اختصاص یافته سکوهایی با ارتفاع یک متر و در ابعاد چهار در 6 متر مربع احداث می شود. به ازای احداث هر سکوی نشیمن مصالح ساختمانی به ارزش 15 میلیون تومان به عشایر پرداخت می شود.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: با تامین مصالح، عشایرنشینان با کمک گروه های جهادی استان سکوهای نشیمن احداث می کنند.

وی تاکید کرد: ساخت سکوهای نشیمن باعث می شود تا اهالی از گزند نیش خزندگان و حشرات در امان باشند و همچنین در بارندگی های سیلابی دچار آبگرفتگی نشوند.

حضور رئیسی در جمع عشایر

سید ابراهیم رئیسی ,

آیت‌الله رئیسی که در قالب دور دوم سفرهای استانی دولت مردمی به استان کهگیلویه و بویراحمد سفر کرده است، در نخستین برنامه سفر خود در جمع عشایر استان در منطقه دشت سقاوه حضور یافت و مورد استقبال گرم و پر شور عشایر کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفت.

رئیس جمهور همچنین دقایقی در فضای صمیمانه و بی‌واسطه با عشایر به گفتگو پرداخت و 3 نفر از برگزیدگان عشایر نیز به بیان نقطه نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند.

رئیس جمهور در جمع صمیمی عشایر به مسئولان عشایری و وزارت جهاد کشاورزی دستور سریعا در خصوص خرید قراردادی دام عشایر و نصب دستگاه برق خورشیدی در مناطق عشایری اقدام شود.

سیدعلی احمدزاده  استاندار کهگیویه و بویراحمد در دیدار ‌آیت الله رئیسی با عشایر منطقه سقاوه مارگون‌ گفت: عشایر همواره در کنار نظام و اتقلاب بودند و هستند.

استاندار کهگیویه و بویراحمد با اشاره به اینکه عشایر 10 درصد جمعیت این استان را تشکیل داده است، اظهار داشت: عشایر این استان 12 هزار خانوار با جمعیت 72 هزار نفر هستند.

وی تصریح کرد: عشایر در قشلاق مناطق گرمسیری استان در مناطق چهارگانه کهگیلویه بزرگ و گچساران و در ییلاق در شهرستان های بویراحمد، دنا و مارگون، سمیرم و شهرضا هستند.

وی با اشاره به اینکه 44 هزار نفر از عشایر در بویراحمد هستند، گفت: عشایر امروز اینجا جمع شدند تا ضمن خیرمقدم از حمایت های بی دریغ رئیس جمهور بهره مند شوند و آنگونه که در شان آنها است به آنها توجه شود.

استاندار با بیان اینکه در این سفر اعتبارات خوب و رقم های بزرگی در دستور کار است تصریح کرد: قطعا این اعتبارات منجر به توسعه و پیشرفت استان و همچنین جامعه عشایری می شود.

وی عنوان کرد: عشایر در سطح کشور و استان نیازمند توجه بیشتری هستند و امیدواریم در این سفر به آنها توجه شود و خبر خوبی از رئیس جمهور دریافت کنند.

جزئیات برنامه‌های سفر رئیس جمهور

سید ابراهیم رئیسی ,

آیت‌الله رئیسی رئیس جمهور و برخی از اعضای هیئت دولت در قالب ششمین سفر استانی در دور دوم سفرهای استانی صبح امروز با هدف سفری دو روزه وارد یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد شد و مورد استقبال حجت‌الاسلام حسینی نماینده ولی فقیه، سید علی احمدزاده استاندار، مهدی روشنفکر رئیس مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و برخی دیگر از مسئولان استانی قرار گرفت.

دیدار با اقشار مختلف مردم در ورزشگاه تختی یاسوج، افتتاح پروژه‌های بزرگی از جمله سد چم شیر، ابرپروژه پتروشیمی گچساران، کارخانه قند یاسوج، جاده پاتاوه به دهدشت و بیمارستان بهمئی از جمله برنامه‌های پیش بینی شده در سفر رئیس جمهور به این استان است.

انتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.