سفیر بلغارستان از آنچه خدا به کهگیلویه و بویراحمد داده متحیر شد

هریستو پولنداکف سفیر بلغارستان در کشور ایران برای انجام سفر دو روزه به همراه رایزن اقتصادی این کشور به یاسوج سفر کرد

کد خبر : 237
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۷

مهر دنا/ هریستو پولنداکف سفیر بلغارستان در کشور ایران برای انجام سفر دو روزه به همراه رایزن اقتصادی این کشور به یاسوج سفر کرد که نشست با استاندار، مسئولان اقتصادی و تجار از جمله برنامه ها سفر سفیر بود.

سفیر بلغارستان در ایران با تاکید براینکه زیبایی‌های کهگیلویه و بویراحمد هر انسانی را متحیر می‌کند، گفت: طبیعت زیبا، تنوع زیستی و حیات وحش، کوه دنا وغیره به هر فردی که ببیند انرژی می‌دهد.

به گزارش مهر دنا، هریستو پولنداکف در نشست با استاندار کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: تلاش‌های اتاق بازرگانی این استان برای برقراری روابط خارجی ستودنی بوده و طبق بررسی‌های که داشتم تاکنون نیز موفق عمل کرده به‌طوری که سفرهای مختلفی خارجی داشته‌اند و ارتباط خوبی با کشور روسیه برقرار شده است.

وی با تاکید براینکه امیدوارم یاسوج به‌عنوان خواهرخوانده یکی از شهرهای بلغارستان و در صف شریک‌های ما باید قرار بگیرد، عنوان کرد: شرایط برای یک شراکت و همکاری عاقلانه وجود دارد.

پولنداکف روابط بلغارستان با ایران را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: تاکنون مسئولان بسیاری از بلغارستان از جمله نخست‌وزیر به کشور ایران سفر کرده‌اند و سفارت بلغارستان در ایران از بزرگترین سفارت‌های ما بوده به‌طوری‌که از سفارت توکیو و دهلی هم بزرگتر است.

وی با تاکید براینکه مردم بلغارستان همچون مردم استان کهگیلویه و بویراحمد خاکی و میهمان‌نواز هستند، ابراز کرد: نسبت به این استان احساس خوبی دارم و قلبم به‌طور عادی می‌تپد.

سفیر بلغارستان در ایران گفت: بلغارستان در زمینه‌های مختلف از جمله گردشگری، باغداری، تولید عکس، صنایع پتروشیی وغیره می‌تواند ارتباط مطلوبی با استان کهگیلویه و بویراحمد داشته باشد.

شرایط برای سرمایه‌گذاری خارجی فراهم است

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: شرایط سرمایه‌گذاری خارجی در این استان در بخش‌های مختلف فراهم شده است.

به گزارش مهر دنا جبار کیانی در آئین استقبال از هریستو پولنداکف سفیر بلغارستان در کشور ایران در فرودگاه یاسوج اظهار داشت: شرایط برای سرمایه‌گذاری خارجی در استان کهگیلویه وبویراحمد در بخش‌های مختلف از جمله محصولات باغی شامل میوه‌های خشک، برخی دانه‌های روغنی و حبوبات فراهم است.

وی با اشاره به اینکه ۲۵ درصد نفت و گاز کشور در استان کهگیلویه و بویراحمد تولید می‌شود عنوان کرد: همچنین شرایط برای سرمایه گذاری در بخش صنایع نفتد و گاز و صنایع پایین دستی در گچساران فراهم بوده و در این زمینه فرش قرمز پهن می‌کنیم.

کیانی ابراز کرد: امیدوارم با سفر هریستو پولنداکف سفیر بلغارستان در کشور ایران به استان کهگیلویه و بویراحمد شاهد ارتباط تجاری مطلوبی باشیم و این استان به عنوان پایلوت سرمایه‌گذاری بلغارستان در ایران اسلامی تعیین شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: کهگیلویه و بویراحمد با دارا بودن ۱۰ درصد آب‌های سطحی ظرفیت مطلوبی نیز در زمینه سرمایه‌گذاری آب و همچنین گیاهان داروئی دارد.

تمدید تحریم‌های ایران تاثیری بر روابط بلغارستان با ایران ندارد

سفیر بلغارستان در ایران گفت: تمدید ۱۰ ساله قانون تحریم‌های ایران هیچ تاثیری بر روابط کشور بلغارستان با ایران ندارد.

به گزارش مهر دنا، هریستو پولنداکف در جمع خبرنگاران در یاسوج اظهار داشت: بلغارستان عضو اتحادیه اروپا بوده که این اتحادیه یک طرف موافقت نامه است.

وی بیان کرد: بلغارستان از جمله نزدیکترین کشور به ایران در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده و بسیار تمایل داریم با ایران روابط نزدیک و تجاری داشته باشیم.

پولنداکف  با تاکید بر اینکه بعید می‌دانم اتحادیه اروپا از تمدید تحریم‌ها علیه ایران استقبال کند افزود: خواست اتحادیه اروپا ارتباط تجاری قوی با کشور ایران بوده و در این زمینه بلغارستان سعی می‌کند پیش گام باشد.

سفیر بلغارستان در ایران با ارزیابی روند مطلوب مبادلات سیاسی و اقتصادی ایران و بلغارستان افزود: پروژه اتصال خلیج فارس و دریای سیاه سبب ارتباط بیشتر ایران با کشورهای مختلف می‌شود زیرا در این صورت شاهد ارزان شدن حمل و نقل و کاهش زمان هستیم.

هریستو پولنداکف ابراز کرد: کهگیلویه و بویراحمد قابلیت‌های مطلوبی در زمینه سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف از جمله گردشگری، صنعت نفت و گاز و صنایع پایین دستی و همچنین کشاورزی دارد.

روابط خارجی کهگیلویه و بویراحمد توسعه می‌یابد‌

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر‌اینکه توسعه روابط خارجی به‌طور ویژه در دستور کار مسئولان است گفت: در زمینه تجارت خارجی بسیار جوان هستیم.

به گزارش مهر دنا از یاسوج، سید موسی خادمی ظهر امروز در نشست مشترک با سفیر بلغارستان با خبرنگاران اظهار داشت: توسعه روابط خارجی به عنوان یک فعالیت اصلی در چند سال اخیر در دستور کار قرار گرفته که امروز نیز در همین راستا میزبان سفیر بلغارستان بودیم.

وی زمینه همکاری خوبی میان بلغارستان و استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد عنوان کرد: سفیر بلغارستان ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود استان در بخش‌های مختلف را مطلوب ارزیابی کرده‌اند هر چند شاید کمبودهای وجود داشته باشد.

نماینده عالی دولت در کهگیلویه و بویراحمد افزود: این استان در زمینه توسعه صنعت و تجارت در ابتدای راه و جوان بوده و در این زمینه تجربه چندانی نداریم و در زمینه روابط خارجی بسیار جوان هستیم.

سفیر بلغارستان در ایران نیز در این نشست گفت: اتاق بازرگانی یاسوج به جد پیگیر ارتباط با سفارت بلغارستان بوده که جا دارد از رئیس اتاق به دلیل تلاش‌های انجام شده تشکر کنم.

هریستو پولنداکف افزود: بسته‌ای از ظرفیت‌های استان کهگیلویه و بویراحمد در بخش‌های مختلف برای سرمایه‌گذاری توسط اتاق بازرگانی تهیه شده که به طور حتم در اختیار تجار و بازرگانان بلغارستان قرار می‌دهم.

وی تصریح کرد: امیدوارم در دو روزی که در این منطقه از ایران حضور دارم بتوانیم در زمینه توسعه گردشگری، کشاورزی، شهرک‌ها، سدسازی و زیربنایی‌های مختلف دو کشور برنامه اجرایی تدوین کنیم.

آمادگی برای تبادل هیئت‌های تجاری

 

معاون ‌استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: این استان در زمینه تبادل هیئت‌های مختلف اقتصادی و تجاری با کشور بلغارستان آمادگی کامل دارد.

به گزارش مهر دنا از یاسوج ، مجید محنایی ظهر امروز در نشست مسئولان اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد با سفیر بلغارستان اظهار داشت: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج متفاوت با سایر اتاق‌های ایران در سطح کشور و حتی بین المللی فعالیت دارد و توانسته استان را در معرض دید علاقمندان به سرمایه‌گذاری و روابط اقتصادی قرار دهد.

وی با تاکید بر اینکه امیدواریم در سایه این تعامل بتوانیم فصل جدیدی را در توسعه اقتصادی و افزایش مبادلات که بین کشورها به‌وجود آمده از آن استفاده کنیم عنوان کرد: در زمینه خواهرخواندگی یاسوج با یکی از شهرهای بلغارستان آمادگی کامل داریم.

محنایی از آمادگی کهگیلویه و بویراحمد در زمینه تبادل هیئت‌های مختلف اقتصادی و تجاری با کشور بلغارستان خبر داد و افزود: در این زمینه اتاق بازرگانی و صنایع این استان با کشور بلغارستان می‌توانند به عنوان رابط عمل کنند.

وی تصریح کرد: همچنین آمادگی داریم از نظر ظرفیت اقتصادی با توجه به شرایط استان، منطقه مشابهی در کشور بلغارستان تعیین که بتوانیم در ابعاد مختلف ارتباط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی داشته باشیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: در زمینه جذب سرمایه‌گذاری در حوزه نفت صورت متمرکز توسط دولت انجام می‌گیرد ولی در زمینه صنایع پایین دستی نفت و گاز سعی می‌کنیم این اطلاعات را از طریق وزارت نفت و شرکت تابعه در گچساران در اختیار بلغارستانی‌ها قرار دهیم.

محنایی با تاکید بر اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد در زمینه توسعه گردشگری و سرمایه گذاری در زیرساخت‌های این بخش ظرفیت خوبی دارد اظهار داشت: این استان به دلیل نزدیکی به آب‌های آزاد از جمله خلیج فارس و دریای عمان می‌تواند زمینه گردشگری چند منظوره را ایجاد کند.

انتهای پیام/تسنیم

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.