حسن عباسی: مردم برای پایان دولت ۲۰۰ روز دیگر دندان روی جگر بگذارند؛ بایدن هرگز به برجام برنمی‌گردد

مدیر اندیشکده یقین با بیان اینکه بایدن هرگز به برجام برنمی‌گردد، می‌گوید: مردم برای پایان دولت ۲۰۰ روز دیگر دندان روی جگر بگذارند.

کد خبر : 17026
تاریخ انتشار : دوشنبه 17 آذر 1399 - 17:00
مهر دنا– مدیر اندیشکده یقین با بیان اینکه بایدن هرگز به برجام برنمی‌گردد، می‌گوید: مردم برای پایان دولت ۲۰۰ روز دیگر دندان روی جگر بگذارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مهر دنا از یاسوج، حسن عباسی در نشست مجازی با عنوان « دانشجوی تحریم شکن، به پا خیز» به مناسبت ۱۶ آذر ماه روز دانشجو اظهار داشت: با توجه که این روز، آخرین روز دانشجو قرن جاری است و کمتر از ۱۱۰ روز دیگر وارد قرن پانزدهم شمسی می‌شویم، یک آینده‌شناسی کارآمد ریشه در تاریخ شناسی صحیح دارد.

وی افزود: اگر تاریخ را نشناسیم، آینده را هم نمی‌توانیم بسازیم و مجبور به تکرار تاریخ خواهیم شد، چه خوب است که ۱۰۰ سال گذاشته را بررسی کرد تا بتوانیم ۱۰۰ سال آینده را بهتر ترسیم کنیم، و همچنان‌که در روزهای عید در فرهنگ ما از «خانه تکانی» سخن به عمل می آید، ما باید یک «کشور تکانی از طریق قرن تکانی» انجام دهیم که کشور را برای ورود پاکیزه تر به ۱۴۰۰/۱/۱ مدنظر داشته‌باشیم.

این کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: ما درقرن گذشته درگیر چند جنگ بودیم؛ درجنگ جهانی اول که توسط انگلیسی‌ها اشغال شده‌بودیم، بشدت صدمه خوردیم، فرضاً قحطی مصنوعی به وجود آوردند و بخش عمده‌ای از غلات ما را  برای نیروهای خودشان غارت می‌کردند و مصیبت بزرگی ایجاد کردند که به روایتی نزدیک ۱۰ میلیون از جمعیت ایران در آن قحطی مصنوعی جانشان را از دست دادند.

عباسی گفت: در جهانی جهانی دوم و بعد از آن، کشور ما ازسوی ۳ تا قدرت زورگو یعنی روسیه، آمریکا و انگلیس اشغال شد، در اجلاس تهران رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر انگلیس که به تهران آمده بودند، بدون اینکه شاه ایران رو تحویل بگیرند در اجلاس معروف تهران نشستند و مسائل انتهای جنگ را طراحی کردند و اصلا شاه رو نمی‌پذیرفتند درصورتی که شاه را خود اینها آورده بودند.

وی افزود: بعد از  جنگ جهانی دوم مشکلات عدیده‌ای داشتیم؛ مشکلات مربوط به نفت، که منتج شد به اینکه صنعت نفت ما ملی بشود، در مبحث ملی شدن صنعت نفت دکتر مصدق  همانطور که می‌دانید آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها کودتا کردن علیه آن و مجدد شاه رو که فرار کرده بود را به قدرت برگرداندند.

این کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: و یکی دو دهه بعد از ملی شدن صنعت نفت، ماجرای قیام ۱۵ خرداد اتفاق افتاد، که امام خمینی را شاه تبعید می‌کند، تا الان ۴۲ سال از انقلاب اسلامی می‌گذرد و ۸ سال آن در دفاع مقدس جنگ تحمیلی صدام  گذشت  و در سال‌های اخیر ماجرای مدافع حرم که پدیده‌هایی مثل داعش وغیره را بوجود آوردند، این ۱۰۰سال گذشته ۱۰۰سال عجیبی بود.

وی گفت:  من ازشما دانشجویان عزیز خواهش می‌کنم درمقاطع گوناگون این ۱۰۰سال گذشته رو مطالعه کنید که ما چطور در این ۱۰۰سال ازیک ملت فلک زده به اینجا رسیدیم، ک وقتی جنگ جهانی اول شروع شد ما در قحطی دوره قاجار به سر می‌بردیم، بعد انگلیسی‌ها آمدند یک قزاق بی سوادی بنام رضاخان قلدر را حاکم کردند و وابستگی عمیق کشور تا دوره انقلاب اسلامی اتفاق افتاد.

عباسی با تاکید بر ضرورت شناخت تاریخ، افزود: شناخت این ۱۰۰ سال قطعا بصیرت عظیم تاریخی به نسل شما می‌دهد.

مدیر اندیشکده یقین، در ادامه به تفکیک مفهومی «محاصره اقتصادی و در حصر بودن» از «تحریم و محروم بودن» پرداخت، و گفت: در صدر انقلاب که کارتر اولین تحریم ها را علیه کشور ما رقم زدند، امام خمینی (ره) از محاصره اقتصادی سخن راندند همچنان‌که در جنگ تحمیلی ایشان فرمودند؛ حصر آبادان باید شکسته شود.

وی خاطرنشان کرد: مفهوم محاصره اقتصادی، «حس جنگ» را القا می‌کرد و موجب می‌شد دست کم: «۱. از هدررفت منابع جلوگیری شود، ۲. تلاش و جهاد برای در هم شکستن حصر صورت پذیرد.»

این استاد دانشگاه گفت: اگر به بیانات مقام معظم رهبری در سال ۹۲ توجه کنیم، می‌بینیم ایشان «از جنگ تمام عیار اقتصادی دشمن» سخن به میان آوردند، و تلاش در این راه را جهاد مقدس نامیدند.

پی افزود: این در صورتی است که مفهومی بنام تحریم و محروم کردن، «حس جنگ» را القاء نمی‌کند، و توگویی باید ملتمس کشوری که ما را محروم کرده، باشیم و بنابراین، این دو تعبیر، نماینده دو نوع نگرش نسبت جنگ اقتصادی است که در کشور راه افتاده است.

عباسی تصریح کرد: این بار رهبری فرمودند: مقوله‌ای به اسم جنگ تمام عیار اقتصادی را از راه جهاد مقدس می‌شود خنثی کرد، عده‌ای در پاییز ۱۳۹۲ پای میز مذاکره نشستند و به نتیجه نرسیدند و به زمستان همان سال کشید و ادامه پیدا کرد اما قفل شد، انتظارات دشمن زیاد بود و باز نتیجه نداد.

وی گفت: در واقع می‌توان گفت شکست اول مذاکرات در اول تابستان سال ۹۳ بود اما چرا شنیده نشد؟ چون افتاد تو جام جهانی برزیل و همه فکر و ذکر مردم شده‌بود جام جهانی همین‌طور جنگ ۵۱ روزه فلسطین درگرفته بود، لذا کسی به این شکست توجهی نشان نداد.

عباسی بیان کرد:  این مذاکرات همین طور تا سال ۹۴ ادامه پیدا کرد و بالاخره برجام تصویب شد و عملاً حس جنگ را از مردم گرفتند، وی وقاحت امروز رژیم صهیونیستی در ترور دانشمندان هسته‌ای ایران را ناشی از نفوذ دانست.

وی افزود: شهریور ۱۳۶۰ وقتی شهید رجائی و شهید باهنر به شهادت رسیدند، امام چند هفته بعد به سپاه و ارتش دستوری مبنی بر شکستن حصر آبادان را صادر کرد، و نیروهای سپاه و ارتش حمله کردند و محاصره آبادان را شکستند که ۷ ماه بعد زمینه آزادی‌سازی خرمشهر ایجاد شد.

وی در ادامه گفت همانطور که دستور امام راحل برای شکستن حصر آبادان زمینه آزادی‌سازی خرمشهر شد، افزود: دشمن جنگ تمام عیار اقتصادی و ارزی را در سال ۹۲ به جد شروع کرده و رهبر در همان دستور داد که این محاصره اقتصادی باید شکسته شود.

عباسی در ادامه گفت:  کسی که در محاصره دشمن است به گونه‌ای عمل می‌کند که محاصره را بشکند، اما عده‌ای خائن و عده‌ای جاهل، و برخی ازنویسنده‌ها، تریبون دارها، این حس را از مردم گرفتند، حس جنگ تمام عیار اقتصادی، حس محاصره اقتصادی، را از مردم گرفتند و  بالاخره به بهانه تحریم شدن، برجام تصویب شد.

وی گفت: قبلاً هم گفته بودم، اگر مذاکرات به نتیجه رسید، تاثیرش دراقتصاد ۵ درصد هم نمی‌شود، و بسیاری از برآورد‌های آنها اشتباه و حرف ما درست بود.

وی خاطرنشان کرد:  همین بایدن معاون اول اوباما بود و تحریم‌های وحشتناک را علیه ایران وضع کردند، اگر طیف بایدن قدرت بگیرند، برخلاف تصور بقیه که می ‌گویند بایدن گفته می‌خواهد به برجام برگردد، بایدن هرگز به برجام برنمی‌گردد.

عباسی تصریح کرد: افرادی که چنین تصوری دارند، عوام سران احزاب لیبرال هستند، عوام استادان اقتصاد لیبرال دانشگاهای تهران که طرفدار اصلاح طلب‌ها هستند، این عوام مسولان دولت فعلی هستند ک تصور می‌کنند با برگشت بایدن به برجام همه تحریم‌ها لغو می‌شود.

عباسی افزود: مگر نگفتند از فردای برجام تحریم‌هاذلغو می‌شود!  پس چرا لغو نشد؟ آقای روحانی، چرا در تیر ۹۴ لغو نشد و می‌اندازید گردن ترامپ، ترامپ ۹۶ انتخاب شد و ۹۷ برجام رو پاره کرد.

وی افزود: درسال ۹۵ سیف رئیس بانک مرکزی یه آمریکا  رفت و در شورای روابط خارجی آمریکا گفت: آقا هیچ اتفاقی نیفتاده که معاون وزیر خزانه‌داری و معاون وزیرخارجه آمریکا گفتند مقام ایرانی راست می‌گوید، نمی‌توانند کاری کنند چون ما قولی در باره یوتِرن(سیستم چرخه دلار ) نداده بودیم.

عباسی در ادامه افزود: مقامات مذاکره کننده ما دپ قانون را نمی‌شناختند؛ اولی «یوترنه» و دومی قانون «ایسا» بعد از تصویب برجام، ظریف به اتاق بازرگانی رفت، تاجرها در آنجا گفتند ما نمی‌توانیم رابطه تجاری داشته باشیم، برجام چه شد؟

ظریف گفت، ما در مذاکرات هسته‌ای در مورد قانون یوترن و قانون ایسا اصلا مذاکره نکردیم.

وی افزود: این fatf که گفته می‌شود بهانه‌ای است که پشتش پنهان می‌شوند برای آن کلمه یوترن (u_turn) یعنی چرخه دلار که آمریکا با این قانون که برای کشور ایران و کوبا گذاشته بود به اسم دور برگردون (u_turn) آمده‌بود، این را درسال ۱۳۷۸ وضع کرد، وقتی این قانون وضع شد، دیگر ما  نمی‌توانستیم مستقیم با دلار کارکنیم و حتی نمی‌توانستیم مقررات قبلی را دور بزنیم.

حسن عباسی در ادامه به اشکالات نبود چرخش دلار اشاره کرد و افزود: اگر ما جنسی از کشوری بگیریم باید با چمدان حنس را بیاوریم و اگر جنسی از ما خریداری می‌شود باید با چمدان پولش را بیاورند، چرا که امکان ارتباط بانکی وجود ندارد.

وی گفت: قانون ایسا می‌گوید هیچ کشوری حق ندارد بیشتر از ۲۰ میلیون دلار در صنعت نفت و گاز ایران سرمایه‌گذاری کند.

حسن عباسی در پایان خاطرنشان کرد: در این شرایط برای تحریم‌شکنی باید به این نکته توجه داشته باشیم که در خارج از کشور، ضعف اقتصادی جهانی وجود دارد، و ما باید با قوت به صادرات و واردات آن هم از طریق طلا همت بگماریم و در داخل برای خنثی‌سازی تحریم‌ها، باید خودکفا شد، همچنان‌که در قضیه بنزین با پروژه ستاره خلیج فارس ممکن شد، و عملاً تحریم خنثی شد.

انتهای پیام/544

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 6 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 5
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

torrent دوشنبه , 1 دی 1399 - 0:38

Nice blog. Could someone with little experience do it, and add updates without messing it up? Good information on here, very informative. Corine Archie Jemena

download دوشنبه , 1 دی 1399 - 8:55

Just what I was looking for, thanks for posting . Aviva Vergil Helmut

indir سه شنبه , 2 دی 1399 - 0:42

When someone writes an post he/she maintains the image of a user in his/her mind that how a user can know it. Marcile Dewain Meghann

torrent سه شنبه , 2 دی 1399 - 15:22

If you want to obtain much from this article then you have to apply these methods to your won web site. Erma Padgett Stokes

Jeffrey دوشنبه , 2 فروردین 1400 - 18:43

Thanks for sharing your thoughts. I really appreciate
your efforts and I will be waiting for your further write ups thanks once again.

My web page; sanayi blogu