اصرار دموکراتها بر حذف بند غروب آفتاب در برجام/ بایدن خواستار بازگشت مشروط به توافق هسته ای است/ دموکراتها هم از توافق جدید سخن می گویند!

اظهارات اخیرجک سالیوان، یکی از اعصای کلیدی دولت اوباما در حوزه سیاست خارجی بود. او یکی از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای با ایران ( در مذاکرات برجام ) بود. در کمپین انتخاباتی دموکراتها ، از سالیوان به عنوان مشاور غیر رسمی بایدن نام می برند.

کد خبر : 15183
تاریخ انتشار : یکشنبه 28 اردیبهشت 1399 - 23:08

به گزارش مهردنا، جک سالیوان در گفت و گوبا اندیشکده “هادسون”، رویکرد دموکراتها در قبال برجام را در صورت پیروزی بایدن تشریح کرده است. وی در این خصوص می گوید :

“دولت بعدی آمریکا( در صورت پیروزی بایدن) باید بلافاصله پس از بازگشت به برجام روند مذاکره درباره توافق نامه بعدی را آغاز کند. توافق نامه بعدی باید زمانبندی محدودیت‌ها موسوم به بند غروب را تمدید کند. همچنین باید تلاش شود عناصر دیگری را هم در توافق تقویت كنیم. ”
اظهارات سالیوان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این اظهارات، در حقیقت نحوه مواجهه دموکراتها با توافق هسته ای را تبیین می کند. نباید فراموش کرد که در صورت پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر امسال ، سالیوان نقش مهمی در حوزه سیاست خارجی آمریکا ایفا خواهد کرد. سالیوان قبلا نیز تاکید کرده بود که دموکراتها در صورت پیروزی درانتخابات، نباید به سادگی به برجام بازگردند. او تاکید کرده بود که این بازگشت، باید به قیمت کسب امتیازات بیشتر از ایران صورت گیرد. در حقیقت، بایدن و مشاورانش طرفدار “بازگشت مشروط” به برجام بودند.
اما این بار سالیوان، ابعاد این بازگشت مشروط را به گونه ای واضح تر تبیین کرده است. از دید او، در ابتدا ایران باید پیش شرط حذف بند غروب آفتاب( منقضی شدن تحریمهای هسته ای ایران در سال 2025) را بپذیرد و متعاقب آن، مذاکرات را با آمریکا بر سر توافقی جدید ( توافق جایگزین برجام ) آغاز کند. در اینجا برای سالیوان و همراهانش اهمیتی ندارد که این توافق جدید تحت عنوان “برجام اصلاح شده” مدنظر قرار گیرد یا نام دیگری بر روی آن گذاشته شود!
دموکراتها خواستار آن هستند تا به صورت گام به گام و در قالب یک توافق جدید، محدودیتهایی را علیه فعالیتهای موشکی و منطقه ای ایران اعمال کنند. با این حال اصرار آنها بر روی حذف بند غروب آفتاب( به صورت خاص) نشان می دهد که هردو حزب آمریکا خواستار اعمال محدودیت های فرازمانی علیه ایران در برجام هستند.
چندی پیش، سناتورهای مطرح حزب دموکرات، پیش نویس طرحی تحت عنوان “قانون دیپلماسی ایران” را به کنگره ارائه داده اند که در آن خواهان به اصطلاح «بازگشت ایران و آمریکا به تعهداتشان در برجام» و حل وفصل دیپلماتیک مسائل مربوط به برنامه هسته ای ایران هستند. دلیل دموکرات ها برای ارائه طرح دیپلماسی ایران این است که معتقدند سیاست ترامپ در قبال ایران نمونه ای از ایجاد یک بحران هسته ای بوده که پیش از آن ( سال 2016 ) وجود نداشته است.
این طرح که هنوز در کنگره نیز به صورت جامع بررسی نشده است، این طرح دولت ترامپ را( در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 ) موظف به انجام تعهدات برجام، تا سال ۲۰۲۳ می کند. طبق این طرح، آمریکا می تواند با انجام معافیت های موقت یا با راهکارهای محدودی که برای موضوع تجارت با ایران در نظر می گیرد، اقداماتی را در راستای بهره برداری حداقلی ایران از این منافع انجام دهد.
این طرح،به خوبی نشان می دهد که نوع نگاه دموکراتها به “برجام” نیز نگاهی “موقت” و مقطعی” می باشد. به عبارت بهتر، افرادی مانند سالیوان، ویلیام برنز و حتی جان کری وزیر خارجه سابق آمریکا که توافق هسته ای در دوران وزارت وی منعقد شد، استمرار برجام به عنوان توافقی دائمی و مبنایی میان ایران و اعضای 1+5 را نمی پذیرند. بر همین اساس، آنها لغو عملی هر گونه تحریمی علیه کشورمان ( خصصا تحریمهای بانکی و نفتی) را منوط به پذیرش توافقی جدید از سوی ایران می دانند.
دموکراتها در این طرح ، صرفا به برجام باز می گردند، بدون آنکه در عمل اقدامی را در راستای تعلیق تحریمهای کشورمان صورت دهند! در این صورت ، وزارت خزانه داری دولت بعدی آمریکا، ابزارهای خود را برای جلوگیری از عادی سازی روابط بانکی با ایران ( با وجود بازگشت اعلامی آمریکا به برجام ) صورت می دهد.
جو بایدن، در طول مبارزات انتخاباتی، در خصوص برجام و نحوه مواجهه با توافق هسته ای سخنی به میان نیاورده است. شاید بتوان از دل سخنان سالیوان، دلیل سکوت بایدن را پیدا کرد! معاون رئیس جمهور سابق آمریکا، قصد ندارد به سادگی به توافق هسته ای باز گردد و در عین حال، نمی خواهد از ژست مخالفت با سیاستهای برجامی دولت ترامپ خارج شود. او قصد دارد بازی را به گونه ای هدایت کند که از یک سو قول بازگشت فوری و بدون قیر و شرط به برجام را ندهد و از سوی دیگر، ترامپ را بابت ترک توافق هسته ای ، وضع دوباره تحریمهای یکجانبه علیه ایران و مجادله با شرکای اروپایی واشنگتن بر سر خروج از برجام مورد شماتت قرار دهد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.