عبارت “ندای وحدت” حامل چه پیامی برای مردم است؟

وحدت یکی از شاخص های اصیل رشد اجتماع می باشد و در واقع روح همبستگی حاکم بر جامعه ی انسانی است و همچنین موجب قدرت و اقتدار یک جامعه خواهد شد.

کد خبر : 12711
تاریخ انتشار : شنبه 19 بهمن 1398 - 0:16

محبوبه قبادپور/ بر کسی پوشیده نیست که طبق آیه ی ۱۱ سوره رعد(إن الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا…) خداوند متعال تدابیر سیاسی و اجتماعی امت اسلامی را به خودشان واگذار کرده است و این حق را به مردم داده تا در چارچوب ضوابط دینی، حاکم بر سرنوشت اجتماعی و سیاسی خود باشند. یکی از عرصه های تجلی این حق مردم، عرصه انتخابات است که مردم باید جهت تحقق کارآمد این امر، شناخت و آگاهی لازم را نسبت به جریان های مختلف انتخاباتی کسب نمایند.

یکی از راه های کسب شناخت و آگاهی در این زمینه، توجه به پیام انتخاباتی هر جریان انتخاباتی است که در اصل آن را به منظور روشن ساختن مسیر خود انتخاب نموده اند و اصول اجرایی خود را نیز بر محور آن پیام، سازماندهی خواهند نمود.

جریان مردمی ندای وحدت نیز حامل پیام “وحدت” برای مردم می باشد.

وحدت یکی از شاخص های اصیل رشد اجتماع می باشد و در واقع روح همبستگی حاکم بر جامعه ی انسانی است و همچنین موجب قدرت و اقتدار یک جامعه خواهد شد.

بر اساس مبانی قرآن کریم، وحدت ۴ وجه دارد و جریان مردمی ندای وحدت این ۴ وجه را در خود دارد و کسانی که پیرو این جریان هستند یا پیرو آن می شوند باید این ۴ وجه را قبول داشته و طبق آن عمل نمایند.

این ۴ وجه وحدت عبارتند از:

۱. وحدت یافتگی قلبی:

“واعتصموا بحبل الله جمیعا….”

منظور از این وجه وحدت، همان همبستگی و هم دلی است. طبق آن، مردم باید از اختلاف و پراکندگی بپرهیزند و سعی در نزدیک کردن قلب های مخاطبین داشته باشند.

۲. وحدت یافتگی عقلی:

“…و شاورهم فی الامر…”

منظور از این وجه وحدت، همان مشورت و نیل به سوی خرد جمعی است. مردم باید برای پیشبرد اهداف مشخص، سعی در محوریت قرار دادن عقل جمعی و اتکاء به خرد یکدیگر داشته باشند و با مشارکت با هم تصمیم گیری نمایند.

۳. وحدت یافتگی عملی:

“و تعاونوا علی البرّ و التقوی….”

منظور از این وجه وحدت، همان همبستگی در قالب کمک به یکدیگر و یاری کردن هم دیگر است. طبق آیات قرآن این همکاری باید در جهت دعوت به نیکی ها و مبارزه با منکر و بدی ها باشد و همکاری در این دو عرصه، زمینه ای برای رشد جامعه فراهم می نماید.

۴. رهبری، بلوغ یافتگی وحدت در جامعه است:

نقطه کانونی جامعه، رهبری و ولایت فقیه می باشد و مردم باید به آن متمسک شوند و در خطی که این مقام ترسیم می نماید، حرکت کنند که در نهایت منجر به پیشرفت جامعه در ابعاد گوناگون می شود.

جریان مردمی ندای وحدت، حامل پیام ارزشمند “وحدت” در هر چهار وجه یاد شده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

ناشناس شنبه , 19 بهمن 1398 - 9:15

جامع، دقیق و علمی
بسیار عالی