مبانی فکری «ندای وحدت» از منظر دین و سیاست روز

ما نیز به پیروی از مقام معظم رهبری وظیفه داریم در این مسیر گام برداریم و جریان ندای وحدت بر همین اساس دارای پشتوانه‌های دینی سیاسی اجتماعی و مسئله شناسی و زمان شناسی دقیق در عصر ما است.

کد خبر : 11831
تاریخ انتشار : جمعه 6 دی 1398 - 15:15

مهر دنا/ رهام ولایتی نژاد: وحدت اسلامی یکی از آرزوهای شیرین و دیرین امت اسلامی است، هیچ مسلمان آگاه و دلسوزی نیست که شکوفایی دوباره تمدن اسلامی و عظمت اسلام را نخواهد و تمام روشنفکران و اندیشمندان مسلمان بر این باورند که یکی از عوامل عظمت و شکوفایی تمدن اسلامی، وحدت و همبستگی و انسجام همه نیروها در سایه عمل به قرآن و بازگشت به قرآن است که رمز پیروزی مسلمانان در برابر قدرت‌های استکباری است.

مقصود از وحدت مسلمانان و وحدت اسلامی این است که پیروان هر یک از مذاهب راستین شیعه و سنی اسلامی در عین حال که عقاید و احکام خاص آن مذهب را برای خود حفظ می‌کنند و به آن پایبند هستند در مشترکات اسلامی و در روابط اجتماعی سیاسی و نظامی و اقتصادی و فرهنگی خود با دیگر مسلمین همسو باشند و تابع مصالح عالی اسلام و امت اسلامی باشند و در مقابل دشمنان اسلام و مسلمانان به صورت ید واحده عمل کنند.

در قرآن مفهوم وحدت با واژه‌های واعتصموا، و اصلحوا، تعاونوا، والف بین قلوبکم، امت واحده و اخوت و مودت بیان شده است.

در قرآن کریم، واژه وحدت به کار نرفته است بلکه از واژه‌های اعتصام و امت واحده استفاده شده است که در آن همه مسلمانان را به داشتن وحدت تشویق می‌کند.

در سوره آل عمران آیه ۱۰۳ می فرماید واعتصموا بحبل الله جمیعا ولاتفرقوا و اذکرو نعمه الله علیکم ان کنتم اعداء فالف بین قلوبکم و فاصبحتم بنعمه اخوانا

همگی به ریسمان خدا چنگ زنید و پراکنده نشوید و نعمت خدا را بر خود یاد کنید آنگاه که دشمنان یکدیگر بودید پس میان شما الفت انداخت تا به لطف او برادران هم شدید.

در آیه ۹۲ سوره انبیا می‌فرماید ان هذا امتکم امته واحده و انا ربکم فاعبدون. این است امت شما که امتی یگانه است و منم پروردگار شما پس مرا بپرستید

و در آیه ۵۲ سوره مومنون می فرماید و ان امتکم امه واحده و انا ربکم فاتقون. در حقیقت این امت شماست که امتی یگانه است و من پروردگار شمایم پس از من پروا دارید و تقوا پیشه کنید.

علاوه بر آیات قرآن روایات فراوانی در موضوع وحدت از پیامبر عظیم الشأن اسلام و امامان شیعه نقل شده است که از جمله می‌توان به حدیثی از پیامبر اکرم می‌فرماید یدالله مع الجماعه، جماعت و اجتماع را مظهر قدرت الهی می‌داند و در حدیثی دیگر فرموده است الجماعه الخیر و الفرقه و عذاب، که جماعت و اجتماع را مایه خیر و تفرقه را مستوجب عذاب الهی دانسته است. برای مثال دو دسته از عبادات مسلمانان که وحدت و اجتماع مسلمانان در آن تجلی پیدا می کند شکوه و عظمت مسلمانان در مسئله حج و زیارت کربلای معلا است که حضور ۵ میلیون نفری زائران کربلایی حسینی در ایام محرم امسال برای همیشه در تاریخ ماندگار شده است.

سیره امام صادق علیه السلام در تعامل با اهل سنت بهترین شاخصه وحدت مسلمین در جهان است امام صادق علیه السلام همانند دیگر امامان معصوم همواره خود را ملزم به مراوده و همنشینی با دیگر مسلمانان در سطوح مختلف می‌دانست و هیچگاه شیعه را به عنوان مذهب یا فرقه ای جدا از سایر مسلمانان در نظر نمی گرفت و شیعیان را به رعایت احترام و همزیستی مسالمت آمیز به عموم مسلمانان امر می فرمود. بسیاری از شاگردان حضرت که تعداد آنها بیش از ۴ هزار نفر است جزو اهل سنت بودند و ایشان در آن زمان مرجعی برای حل مشکلات جهان اسلام به شمار می‌آمد و به شیعیان و پیروان خود توصیه می‌کرد در برابر اهل سنت به روش ما عمل کنند

موضوع دیگر وحدت و بیداری اسلامی است که در سرزمین‌های اسلامی و متاثر از انقلاب اسلامی ایران طنین انداز شده است. یکی از مسائل روز کشور ما ایران اختلافات سیاسی و تحزب گرایی در میان سیاستمداران و گروه‌های سیاسی است. در سایه این اختلافات گاهی اوقات فشار های سنگینی بر گرده نظام مقدس جمهوری اسلامی و مردم عزیز ایران تحمیل شده است و لذا رهبر عزیز انقلاب همیشه بر موضوع وحدت مسلمانان در سطح جهانی و وحدت گروه‌های سیاسی در سطح داخلی تاکید نموده است.

ما نیز به پیروی از مقام معظم رهبری وظیفه داریم در این مسیر گام برداریم و جریان ندای وحدت بر همین اساس دارای پشتوانه‌های دینی سیاسی اجتماعی و مسئله شناسی و زمان شناسی دقیق در عصر ماست و شاید اساسی ترین نیاز امروز جهان اسلام و سرزمین ما ایران وحدت است که جریان ندای وحدت آن را محور تمام برنامه های خود قرار داده است.

ندای وحدت در سراسر سرزمین اسلامی همه را به وحدت و دوری از اختلاف و تفرقه دعوت می‌کند و طرح موضوع و جریان سیاسی اجتماعی و دینی ندای وحدت در منطقه ما که دلهای جوانان به اقشار مردم را به هم نزدیک کرده است شوق و امید دوباره را زنده کرده است تحت تأثیر همین مسائل دینی و سیاسی شکل گرفته است. این جریان تا سرحد پیروزی و وحدت ملی اسلامی دینی و اجتماعی مردم، برای گره گشایی از مشکلات روزمره زندگی مردم راه خود را ادامه خواهد داد.

انتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

دانشجو دوشنبه , 9 دی 1398 - 12:33

درود بر دکتر ولایتی فهیم و دوست داشتنی و همکلاسی عزیزم. ره برون رفت از مشکلات پیوستن به جریان ندای وحدت است