۶ ماه با دانشگاه علوم پزشکی/ از تمرکز بر رضایتمندی عامه مردم تا حل مسائل و بحران‌های ناشی از سیاست‌ها و فرایندهای غلط

ناگفته پیداست که اجرای این سیاست‌ها منجر به حذف برخی افراد، روابط و نفوذها می گردد که چندان به مذاق برخی منتقدین خوش نیامده و زمینه ساز فضاسازی‌ها ، نقدهای شتابزده و برخی اقدامات نامتعارف از سوی این عزیزان شده است.

کد خبر : 11301
تاریخ انتشار : جمعه 3 آبان 1398 - 20:53

مهر دنا/ روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی نوشت: کمتر از شش ماه از تغییر مدیریت در دانشگاه علوم پزشکی استان می‌گذرد، اقدامات و سیاست‌های سرپرست جدید در همین مدت زمان کوتاه، بازتابهای متفاوت و متنوعی از تخطئه تا تقدیر را در برداشته است، اما بهتر است نکاتی چند را جهت تنویر افکار عمومی یادآور شویم.

۱) شایسته سالاری در کنار رعایت توازن منطقه‌ای در عزل و نصب‌ها، تاکید بر کارآمدی، شفافیت مالی و اداری، قانونمداری و کاهش فساد اداری، تعامل سازنده با سیاسیون و مراجع قدرت و در عین حال حفظ استقلال دانشگاه در تصمیم گیری و سیاستگذاری، تمرکز بر رضایتمندی عامه مردم و گسترش خدمات به خصوص در مناطق دور از مرکز، جذب منابع اعتباری و تکمیل پروژه های بهداشتی و حل مسائل و بحران های ناشی از سیاستها و فرایندهای غلط گذشته از عمده سیاستهایی است که در شش ماهه گذشته در دستور کار مدیریت ارشد دانشگاه قرار گرفته است.

هرچند هنوز در ابتدای مسیر بوده و تا نقطه مطلوب فاصله بسیار داریم اما در مجموع و با لحاظ کردن اندکی انصاف،می توان ارزیابی مثبتی از این اقدامات ارائه داد.

ناگفته پیداست که اجرای این سیاست‌ها منجر به حذف برخی افراد، روابط و نفوذها می گردد که چندان به مذاق برخی منتقدین خوش نیامده و زمینه ساز فضاسازی‌ها ، نقدهای شتابزده و برخی اقدامات نامتعارف از سوی این عزیزان شده است.

بی تردید برای یک مجموعه بزرگ و پیچیده همچون دانشگاه علوم پزشکی، وجود منتقدین منصف در هر لباس و تریبونی یک موهبت غیر قابل انکار است . آنها می توانند- و باید بتوانند -ضمن آدرس دهی اشتباهات، پیشنهادات اصلاحی را نیز ارائه دهند.

منتقد منصف کسی است که با منها کردن خود، منافع خود و لجبازی های سیاسی و غیر سازنده به دنبال کمک به سیستم و بهبود وضعیت سلامت مردم است و شجاعانه و بی واهمه، انتقادات روشن و البته امضادار خود را طرح و منتشر می کند.

طرح موضوعات خارج از این چارچوب، با غبارآلوده کردن فضا، فرصت نقد منصفانه، کارشناسی و سازنده را نیز از بین برده و با ایجاد فشارهای ناصواب، قطار سیاستگذاری را ازریل خارج می کند.

اما اگر بخواهیم رفتار کلی یک مدیر را منصفانه نقد کنیم ابتدا باید نتایج و عوارض تصمیمات مدیران قبلی مورد توجه قرار گیرد، چرا که در شرایط نابسامان بخشی از انرژی و توان مدیر جدید صرف آواربرداری از رویه های غلط مدیران سابق می گردد.

اما برای ارزیابی عملکرد یک مدیر منصفانه تر آن است که نسبت تصمیمات “درست” و “اشتباه” به کل تصمیمات اتخاذ شده را مقایسه کنیم. باز کردن پای مراجع سیاسی و اجتماعی به حوزه تصمیمات درون دانشگاهی، ارائه اطلاعات غلط به جامعه، تلاش برای برهم زدن آرامش دانشگاه، دامن زدن به شائبه ها و شایعه ها، متوسل شدن به هر وسیله و رفتاری برای رسیدن به هدف از جمله استفاده ابزاری از رسانه ها، نه تنها انتقاد نیست که با توجه به دامنه تاثیرگذاری آن بر روند خدمات سلامت و نیازهای اساسی و واقعی مردم، نوعی سنگ اندازی آشکار به حساب می آید.

۲) جان نباشد جز خبر در آزمون

هر که را افزون خبر جانش فزون

جان ما از جان حیوان بیشتر

از چه زان رو که فزون دارد خبر

در چند روز اخیر بحث درمورد نیروهای شرکتی شاغل در مراکز بهداشتی درمانی استان و به خصوص بیمارستان شهید جلیل در صدر اخبار رسانه های استان بوده و از زوایای گوناگون به آن پرداخته شده است..از مصاحبه های مسئولین دانشگاه و بیمارستان گرفته تا تحلیل های رسانه ای.
اما شگفتا که عده ای از همین دوستان منتقد یا این نوشته ها را نمیخوانند و یا خود را به ندیدن و نشنیدن زده اند تا از واقعیت موضوع فرار کرده و دست آویزی برای تهمت و تخریب به دست بیاورند.

استفاده از نیروهای شرکتی برای رفع نیازهای سازمان ها و ادارات به نیروی انسانی امری معمول و مرسوم است.اما وقتی در مجوز وزارت بهداشت مهمترین پیش شرط جذب این نیروها،ایجاد فضای رقابتی عنوان شده است.موضوعی مهم که‌متاسفانه توسط متولیان امر نادیده گرفته و سنگی بزرگ در چاهی ویل انداخته شد و مشکلات امروز را پدید آورد.

مدیریت دانشگاه از همان روز اولی که در دفتر کار خود مستقر شد تمام تلاش خود را جهت حل مشکلات این نیروها به کار گرفت ،اما اشتباهات آشکار و پنهانی که در پروسه جذب این نیروها انجام گرفته بود، باعث پدید آمدن این وضعیت نابسامان گردید.
به قول حضرت سعدی:
علاج واقعه پیش از وقوع باید کرد
دریغ سود ندارد چو رفت کار از دست.

امیدواریم با تدبیر همه مسئولین استانی،مشکلات و مصائب این نیروها با کمترین تنش و آسیب حل و فصل شود.دانشگاه علوم پزشکی هم تمام توان‌خود را به کار خواهد گرفت تا با برگزاری آزمونی عادلانه نیروهای مورد نیاز خود را جذب کرده و فضای امید و اعتماد را دوباره احیاء کند.

۳)غیر منصفانه ترین ادعا منتقدان، متهم کردن سرپرست دانشگاه علوم پزشکی به منطقه گرایی و گرایشات قومی و قبیله ای است.با نگاهی ساده به عزل و نصب های چندماه اخیر می توان به ناصواب بودن این ادعا پی برد.

عزل چند نفر از مدیران دانشگاه،شبکه های بهداشتی و بیمارستان ها که همگی از بستگان دور و نزدیک سرپرست دانشگاه هستند بهترین گواه بر رد این مدعاست.

۴)درپایان امیدواریم در این روزهای سخت و پرتنش با همراهی و همدلی مسئولین وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی، همه مسئولین استانی و بخصوص استاندار محترم ،نمایندگان محترم استان،مدیران و پرسنل خدوم دانشگاه و کمک گرفتن از نقدهای منتقدین منصف بتوانیم روزهای روشنی را برای بهداشت و درمان استان رقم بزنیم.

خدایا چنان کن سرانجام کار
تو خشنود باشی و ما رستگار

انتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 2
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سیتا جمعه , 3 آبان 1398 - 21:28

جناب نوبهار میشه بفرمائید خودتان چطوری امدی سر کار با پارتی کدوم نماینده

همکار جمعه , 3 آبان 1398 - 22:16

بیانیه خوبی نیست چون همه مردم و رسانه های استان میدانند که این مشکلات و بدبختی ها حاصل مدیریت ضعیف و باج ده ایلامی بود اما نیاز به بیانیه دادن و محکوم کردن نیست یزدانپناه را آوردن که این خرابکاریها را درست کنه نه اینکه روابط عمومی بیاد و توجیه کنه و فرافکنی کنه.