کد خبر : 11134
تاریخ انتشار : چهارشنبه 18 سپتامبر 2019 - 18:11

از سیر تا پیاز قطع صدها درخت کهنسال بلوط در جاده « یاسوج-سی سخت»

۲۲ تیرماه امسال گزارشی با عنوان «فاجعه در کهگیلویه و بویراحمد؛ صد‌ها درخت ۵۰۰ ساله بلوط قلع و قمع شد+تصاویر» بر روی خروجی خبرگزاری تسنیم قرار گرفت که واکنش‌های متعددی را به همراه داشت.

مهر دنا/ قلع و قمع صدها درخت چندین ساله بلوط در مسیر جاده سازی یاسوج-سی سخت در گفت‌وگویی با مدیرکل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد بررسی شد.

به گزارش مهر دنا از یاسوج، تیرماه امسال گزارشی با عنوان «فاجعه در کهگیلویه و بویراحمد؛ صد‌ها درخت ۵۰۰ ساله بلوط قلع و قمع شد+تصاویر» بر روی خروجی خبرگزاری تسنیم قرار گرفت که واکنش‌های متعددی را به همراه داشت.

کامران پورمقدم رئیس شورای عالی جنگل در آخرین واکنش نسبه به قطع جنگل‌های بلوط در جاده یاسوج-سی سخت گفته است: این شورا برای قطع درختان صدساله بلوط در یاسوج مجوزی صادر نکرده است.

در این زمینه موضوع را از ظریق غلام‌حسین حکمتیان مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد پیگیری کردیم که در زیر می‌آید.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد می‌گوید: توسعه امری اجتناب ناپذیر بوده و لازمه حیات است منتها توسعه پایدار که مبتنی بر حفظ محیط زیست و منابع طبیعی بوده باید باشد.

غلام‌حسین حکمتیان افزود: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مخالف توسعه پایدار در تمام ابعاد جامعه نبوده و نهایت تلاش را در چهارچوب قوانین و مقررات در این زمینه را وظیفه خود می‌داند و از هر گونه فرافکنی و نشر اکاذیب و فریب افکار عمومی که مصادیق مجرمانه نیز دارد به‌شدت بی‌زار بوده و خواهان برخورد شدید با اینگونه افراد هستیم.

وی تصریح کرد: برای صدق این مدعی در نقشه اولیه تسلیمی از سوی اداره راه و شهرسازی هیچ‌گونه تونلی در مسیر پیش بینی نشده بود که به منظور کاهش خسارت اداره منابع طبیعی خواستار اصلاح نقشه و احداث تونل در بخشی از این مسیر شدند که این موضوع نیز از سوی راه و شهرسازی نیز مد نظر قرار گرفت و بخشی از مسیر را با احداث تونل موافقت کردند.

حکمتیان خاطرنشان کرد: رسالت اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری این بوده که پروژه طوری اجرا شود که حداقل خسارت را به منابع طبیعی و محیط زیست وارد کند و مابه ازای آن نیز خسارت دریافت تا معادل آن در جاهای دیگری فضای سبز و جنگل‌ها توسعه داده شود.

وی بیان کرد: متاسفانه شاهد خبر نادرستی در فضاهای رسانه‌ای مجازی و تبلیغاتی مبنی بر تخریب ۱۰ هزار اصله درخت بلوط در رسانه ملی بوده‌ایم که در این خصوص توضیحاتی داده می‌شود ضمن اینکه انتظار می‌رود اگر خبری بایستی منتشر شود حداقل قبل از انتشار با این اداره کل صحت و سقم موضوع را بررسی و اطلاعات مورد نیاز کار حرفه‌ای خبری را جمع آوری و بعد اقدام به انتشار خبر می‌کردند که متاسفانه این کار انجام نشد.

حکمتیان ادامه داد: اداره راه و شهرسازی استان مسیر مورد نظر به طول ۳۰ کیلومتر طی نامه شماره ۴۰۱۸۳ مورخ ۱۶/۱۲/۹۵ درخواست شروع عملیات بازگشایی را نمود که این نامه برای انجام کارهای کارشناسی و تهیه صورت وضعیت از مسیر مورد تقاضا طی نامه ۷۹/۴۱۰ مورخ ۱۹/۱/۹۶ به شهرستان بویراحمد ارجاع شد.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه بخشی از مسیر در محدوده محیط زیست بود اداره منابع طبیعی شهرستان بویراحمد اقدام به تهیه گزارشی از مسیر از جمله شمارش تعداد درختان را نمود که این گزارش طی نامه شماره ۵۵۸ مورخ ۲۰/۲/۹۶ به این اداره کل اعلام شد.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس این گزارش تعداد درختان موجود در مسیر بازگشایی جاده مذکور در مجموع ۲۸۲ اصله درخت و ۲۶ اصله درختچه عنوان شد که از این تعداد ۲۱۳ اصله آن بلوط بوده است.

حکمتیان اظهار داشت: این موضوع در تاریخ ۹/۳/۹۶ در کمیته نظارت بر طرح‌های عمومی و عمرانی اداره کل مطرح و در بند ۱۲ صورتجلسه این کمیته به دلیل داشتن پوشش جنگلی مورد مخالفت قرار گرفت که مراتب مخالفت با پروژه در نامه شماره ۷۹/۳۴۵۳ مورخ ۱۱/۳/۹۶ به مدیر کل راه و شهرسازی استان اعلام شد.

وی افزود: با توجه به اصرار اداره راه و شهرسازی استان مبنی بر احداث این مسیر مراتب از طریق سازمان متبوع پیگیری شد که کمیته عالی نظارت بر طرح‌های عمومی و عمرانی سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری کشور در تازیخ ۱/۵/۹۶ به استان عزیمت و بر اساس بند ج صورتجلسه آن کمیته که طی نامه شماره ۱۴۴۰۶/۵۴/۹۶ مورخ ۲۸/۵/۱۳۹۶ مدیرکل دفتر حفاظت و حمایت منابع طبیعی به این اداره کل ابلاغ شد که عنوان شد که با رعایت اصل ورود کمترین خسارت با هماهنگی لازم و اخذ حقوق دولتی برابر بند ب ماده ۱۲ الزامی بوده با موضوع موافقت کرد.

حکمتیان گفت: پس از پیگیری از طریق سازمان متبوع اعلام شد که خسارت در محدوده محیط زیست نیز در حیطه اختیارات منابع طبیعی است که در پی این موضوع مجدداً به اداره شهرستان بویراحمد اعلام شد که دوباره اقدام به شمارش درختان مسیر کند که شهرستان بویراحمد طی نامه شماره ب/۲۰۴۶ مورخ ۱۲/۳/۱۳۹۷ صورتجلسه بازید را اعلام کرد.

وی اظهار داشت: بر اساس این صورت جلسه تعداد درختان بلوط را ۱۰۲۵ اصله اعلام کردند که پرونده مذکور دوباره در جلسه مورخ ۲۴/۳/۹۷ کمیته نظارت بر طرح‌های عمرانی و عمومی مطرح و مستند به بند ۱ آن بر اساس مصوبه سازمان آن را مورد تصویب قرار داد.

حکمتیان ادامه داد: مراتب در نامه شماره ۷۹/۷۴۹۸ مورخ ۲۹/۳/۹۷ به اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بویراحمد مبنی بر موافقت و محاسبه مجدد خسارت بند ب ماده ۱۲ قانون افزایش بهره وری اعلام شد، ضمن اینکه اداره کل محیط زیست استان نیز طی نامه شماره ۲۷۷۲/۱۲۳/۹۶/ص مورخ ۲۵/۹/۹۶ با اجرای پروژه موافقت کرد.

منبع:تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.