انتقاد شدید رئیس ارشاد کهگیلویه نسبت به وضعیت نابسامان بافت تاریخی شهر دهدشت

رئیس اداره ارشاد کهگیلویه در حالی که جلسه تودیع و معارفه رئیس پایگاه بافت تاریخی شهر دهدشت را به همراه تعدادی از مدعوین ترک می کرد گفت: آقای عزیزی [ مدیر کل امور پایگاه های میراث کشور ] به اتفاق جناب باقری بردیوارهای کاروانسرای تاریخی دهدشت یادگاری بنویسید.

کد خبر : 10072
تاریخ انتشار : پنجشنبه 2 خرداد 1398 - 16:41

به گزارش مهردنا از دهدشت، آئین تودیع و معارفه رئیس پایگاه بافت تاریخی شهر دهدشت با حضور مدیر کل امور پایگاه های میراث کشور، مدیرکل میراث فرهنگی استان کهگیلویه وبویراحمد و دیگر مسولان استانی و شهرستانی در سالن شهید زکی نژاد دهدشت برگزار شد که حاشیه های زیادی در پی داشت.

دراین مراسم بعدازکلی گوییهای باقری که همانندهمیشه هیچ ارتباطی باموضوع جلسه نداشت معاون ایشان هم به ارایه پایان نامه خودپرداختند که واکنش تند رییس اداره ارشاد شهرستان کهگیلویه را در پی داشت.

بعداز انکه رحیم دادی نژاد درتودیع و معارفه علیزاده مدیر بافت پشت تربیون قرار گرفت درحین صحبت های دادی نژادکه به گواه برخی همکارانش درحال ارائه دادن پایان نامه خودبود سیدایرج کاظمی رییس اداره فرهنگ به نحوه تودیع ومعارفه، وضعیت نابسامان بافت و به بی توجهی مدیرکل میراث فرهنگی انتقادکرد.

رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان کهگیلویه گفت: اولا وضعیت بافت تاریخی دهدشت اسفناک است ثانیا آقای مدیرکل چون تخصص لازم راندارند ارزش واهمیت میراث کهن مارانمیدانند بعد خوبتراین بود دوستان تودیع ومعارفه رادروقت مناسب درکاروانسرابرگزارمیکردند تا هم مدیرکل بافت کشور وضعیت بغرنج بافت را میدیدند وهم آقای باقری وخیل عظیم همراهانش درماه مبارک رمضان مجبوربه روزه خواری نشوند.( مراسم ساعت۱۱ صبح آغاز گردید و وقتی  امکان برگشتن مهمان هایی که از یاسوج به دهدشت سفر کرده بودند تا قبل از اذان ظهر به یاسوج ممکن نباشدیعنی شرعا روزه باطل است ).

کاظمی جو به اظهارات باقری هم انتقاد کرد و بعدازکلی گوییهای باقری که همانندهمیشه هیچ ارتباطی باموضوع جلسه نداشت معاون ایشان هم به ارایه پایان نامه خودپرداختند  واکنش نشان داد وگفت:  شما اگر بنابر ارائه گزارش کاردارید بفرماییدخودتون دراداره کل میراث فرهنگی چکارکردید؟  همه ما تاریخ ایران واسلام را ازحفظیم. شمانمیخواد ازتاریخ برای ماحرف بزنید، عملکردخودت ومدیرکل درحوزه میراث کهن این استان چی بود؟

کاظمی جو در پایان در حالی که جلسه را به همراه تعدادی از مدعوین ترک می کرد گفت: آقای عزیزی [ مدیر کل امور پایگاه های میراث کشور ] به اتفاق جناب باقری بردیوارهای کاروانسرای تاریخی دهدشت یادگاری بنویسید.

سید ایرج کاظمی جو به نشانه اعتراض بهمراه تعدادی از مدعوین جلسه را ترک کردند.
گفتنی است ازجمله نکات قابل تامل این مراسم می توان به دونکته پرداخت :

محمود باقری مدیرکل میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد  در بازدید از بافت تاریخی دهدشت اظهار داشت: «واگذاری بخشی از ابنیه تاریخی بافت دهدشت به بخش خصوصی زمینه احیای این آثار تاریخی را مهیا می‌سازد.!!!!»

هم چنین بی اطلاعی مدیرکل امور پایگاه‌های میراث جهانی در خصوص وضعیت تملک منازل حریم بافت و مشکلات ناشی از این منازل مسکونی وقتی کاملا مشخص گردید که این مهمان کشوری ضمن اظهار بی‌اطلاعی نسبت به وضعیت تملک منازل حریم بافت،سعی کرد با کلی گویی موضوع راپایان یافته جلوه دهد و گفت: «هر کار اصولی برای پرداختن به این مجموعه انجام خواهیم داد.»

به گزارش مهردنا در برنامه نورزوگاه که در ایام نوروز در شهر دهدشت برگزار شد مدیرکل میراث فرهنگی کهگیلویه وبویراحمد نیز با یکی از خبرنگاران شهر دهدشت درگیری لفظی داشت و این دومین برنامه این مدیر ارشد استانی است که در شهر دهدشت حاشیه ساز شده است و شاید دلیل این اتفاقات را نگرانی مردم شهرستان و به خصوص قشر فرهنگی این دیار از وضعیت نابسامان مناطق تاریخی شهرستان و به ویژه بافت تاریخی دهدشت عنوان کرد زیرا وضعیت نامناسب در احیاء و نگهداری این بافت و تخریب بخشی از کاروانسرای این بافت تاریخی موجب ناراحتی مردم این دیار شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.