کد خبر : 9914
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۳

مهر دنا گزارش می دهد؛

کشف و سنجش استعداد کودکان ۳ سال به بالا در موسسه خلاقیت دهدشت؛ اجرای روش های نوین پژوهشی ویژه کودکان ۳ تا ۱۰ سال

در موسسه خلاقیت بصورت عملی، کاربردی و پژوهشی توسط مربیان با کودک کار می شود و آموزش صرف نیست، در واقع در این موسسه خلاقیت به کودک آموزش داده نمی شود بلکه خلاقیت و استعداد کودک به روش نوین و کاربردی پرورش داده می شود.

مهر دنا/ در این موسسه با استفاده از روش های نوین آموزشی و پژوهشی در طی ۴ دوره مختلف و نیز برگزاری آزمون های دوره ای استعداد سنجی، خلاقیت کودکان سنجیده و به کودک کمک می شود چنانچه در یک رشته علاقه و استعداد دارد علاوه بر پرورش استعدادش، با رغبت و اشتیاق از کاری که انجام می دهد نیز لذت ببرد و این عامل در نهایت باعث می شود که فرد رشته مورد علاقه خود را تا مدارج بالاتر ادامه دهد.

مدیر موسسه خلاقیت دهدشت در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار مهر دنا در دهدشت اظهار داشت: موسسه خلاقیت و استعداد‌سنجی یا آژانس جهانی استعدادیابی مدت ۷۰ سال است که در سطح دنیا آغاز به کار کرده است و تعداد ۱۲۰ کشور در دنیا عضو این موسسه و آژانس جهانی هستند، در حال حاضر نیز کشور ایران با مدیریت پروفسور حسن کیان مدیریت این آژانس را برعهده دارد، این موسسه حدود ۱۰ سال است که در کشور ایران و حدود ۴ سال است که در شهرستان کهگیلویه آغاز به کار کرده است.

وی افزود: موسسه‌خلاقیت زیر نظر دانشگاه صنعتی شریف و مورد تأیید جهاد دانشگاهی است و در حال حاضر یکی از موسسات برتر در زمینه سنجش استعداد کودک در سطح کشور است.

حمزه رفیعی ابراز کرد: در موسسه خلاقیت بصورت عملی، کاربردی و پژوهشی توسط مربیان با کودک کار می شود و آموزش صرف نیست، در واقع در این موسسه خلاقیت به کودک آموزش داده نمی شود بلکه خلاقیت و استعداد کودک به روش نوین و کاربردی پرورش داده می شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در این موسسه بصورت دوره ای و منظم آزمون هایی برای کودکان برگزار می شود پس برای شروع آموزش در این موسسه برای نوآموزان محدودیت سنی وجود دارد و کودکان ۳ سال به بالا در این موسسه ثبت نام می شوند، در واقع در شرایط استاندارد در این مرکز از سنین ۳ سال تا ۱۷ سال می توانند آموزش ببینند اما در حال حاضر در موسسه خلاقیت دهدشت از کودکان ۳ تا ۱۰ سال ثبت نام می شوند البته سنین ۷ تا ۱۰ سال فقط در طول تابستان می توانند جهت کسب آموزش در موسسه ثبت نام کنند.

رفیعی با اشاره به هدف اصلی موسسه خلاقیت عنوان کرد: در این موسسه هدف اصلی این است که کودک و نوآموز از بین رشته های علوم تجربی، علوم فنی، رشته های پژوهشی، هنر و معماری، ورزشی و مدیریت و روابط انسانی با برگزاری دوره های منظم و برنامه ریزی شده سنجیده شود و مشخص شود که کودک از بین این ۶ رشته در کدامیک استعداد و علاقه برتر را دارد به عبارتی می خواهیم کودک بفهمد که یک نجار موفق بهتر از یک پزشک ناموفق است و بداند اگر کسی علاقه و استعداد رشته پزشکی را دارد می تواند در این رشته تحصیل کند و چنانچه در این رشته علاقه و استعدادی ندارد پس نباید به دنبال تحصیل در این رشته برود.

وی افزود: در این موسسه به کودک کمک می شود چنانچه در یک رشته علاقه و استعداد دارد علاوه بر پرورش استعدادش، با رغبت و اشتیاق از کاری که انجام می دهد نیز لذت ببرد و این عامل در نهایت باعث می شود که فرد رشته مورد علاقه خود را تا مدارج بالاتر ادامه دهد.

این مسئول گفت: در موسسه خلاقیت دهدشت، ثبت نام کودک بر اساس میزان استعداد و علاقه ای که دارد انجام می شود، یعنی اینکه در بدو ورود کودک به موسسه با پرسیدن یک سری سؤالات میان کودک و مربی و حتی والدین تا حدودی معیار و سنجش کودک مشخص می شود و در ادامه در صورت تایید مربی از کودک ثبت‌نام می شود البته در این موسسه به دلیل کمبود فضای آموزشی کافی برای ثبت‌نام از کودکان محدودیت وجود دارد.

وی ادامه داد: روش‌های نوین آموزشی، شرایط برگزاری آزمون‌ها و حتی کتب و فلش بوک‌هایی که بر اساس آنها با نوآموز کار می‌شود کاملا تایید شده هستند و در طول ماه‌ها و روزهای سال با استفاده از یک برنامه معین به کودک آموزش داده می‌شود، این شیوه آموزشی بسیار علمی است و تاکنون در تمامی موسسات در سطح کشور بازتاب بسیار خوبی داشته است.

مدیر مسئول مؤسسه خلاقیت دهدشت با بیان دوره‌های آموزشی تصریح کرد: برای یک کودک ۳ ساله که به تازگی در موسسه خلاقیت و استعداد‌سنجی ثبت نام می‌کند تا رسیدن به سن ۷ سالگی و در طی این ۴ سال، ۴ دوره آموزشی را طی می‌کند، دوره مقدماتی در سال اول، دوره تخصصی یک و دو در سال دوم و سوم و دوره پژوهشی و کاربردی در سال چهارم دوره هایی هستند که یک کودک طی خواهد کرد.

وی گفت: در این شیوه آموزشی علاوه بر تئوری به صورت عملی و کاربردی نیز به کودک آموزش داده می‌شود و ذهن و روح کودک را با موضوعات آموزشی روز درگیر می‌کند و بدین شکل کودک هم بصورت علمی و هم بصورت عملی و کاربردی آموزش می‌بیند.

رفیعی عنوان کرد: موضوعات آموزشی بصورت روانشناسی طوری در کتب‌های آموزشی مطرح شده است که برای کودک خسته کننده و تکراری نباشد و تایم آموزشی به نحوی است که کودک با ذوق و شوق خاصی برنامه آموزشی روزانه را دنبال می‌کند چنانکه ساعت‌ها بعد از اتمام کلاس، هنوز کودک در فضای موسسه باقی می‌ماند و حاضر نیست مکان مؤسسه را ترک کرده و به خانه برود در حالی که در مراکز مهد کودک و پیش دبستانی به دلیل طولانی بودن تایم آموزشی کودک خسته می‌شود و یادگیری مطالب آموزشی برایش جذاب نیست.

وی ادامه داد: یکی از مواردی که علاوه بر موضوعات متعدد دیگر در این موسسه بصورت ملموس به کودک آموزش داده می‌شود، یادگیری و آموزش زبان انگلیسی است یعنی در برنامه آموزشی روزانه یک لغت انگلیسی به کودک آموزش داده می‌شود و در مجموع در طول دوره، کودک با کلمات و لغات انگلیسی زیادی آشنا می‌شود و این یکی از نکات برجسته شیوه آموزشی موسسه استعداد سنجی و خلاقیت است.

حمزه رفیعی بیان کرد: در روش نوین آموزشی موسسه خلاقیت هیچ گونه فشار آموزشی به کودک وارد نمی‌شود و آنچنان این شیوه آموزشی خلاق، گسترده و متنوع است که حتی باعث لذت والدین هم می‌شود، مربیان این موسسه همگی کارآزموده، مجرب و تحصیلکرده هستند و ارتباط عاطفی بسیار نزدیکی با کودکان و نوآموزان دارند و آنها را همانند فرزندان خود دوست دارند.

وی افزود: در این موسسه در طی برنامه آموزشی در طول روز کودک کاردستی درست می‌کند، نقاشی می‌کشد و بصورت عملی آموزش می‌بیند و همزمان در یک فضا در طول روز چندین آموزش را کسب می‌کند و استعدادهایش عملاً شکوفا می‌شود، این مورد یکی از منحصر بفرد ترین نکات آموزشی در موسسه خلاقیت است.

وی اضافه کرد: در طی هر‌یک از دوره‌ها در طول سال چندین مرحله از کودک آزمون گرفته می شود و پله پله و گام به گام خلاقیت در کودک شکل می گیرد.

این مسئول بیان کرد: محیط و فضای آموزشی و نیز روش‌های نوین آموزشی مورد استقبال چشمگیر بسیاری از والدین بوده است و کودکان زیادی جهت ثبت نام به موسسه مراجعه کردند اما به دلیل یکسری از محدودیت‌ها و نیز کمبود فضای آموزشی نتوانستیم همه مراجعه کنندگان را ثبت نام کنیم.

رفیعی اظهار داشت: یکی دیگر از نکات برجسته در این موسسه، برگزاری جلسات روانشناسی برای والدین کودکان است به طوری که در طول سال و در پایان هر ماه یک جلسه روانشناسی برای والدین کودکان توسط اساتید روانشناسی برجسته کشوری برگزار می‌کنیم و موارد تربیتی روز و مورد نیاز کودک توسط این اساتید برجسته در جلسات روانشناسی به والدین گوشزد می‌شود.

وی ادامه داد: از والدین عزیز خواهش میکنم برای رشد و کشف استعداد کودک خود حساس باشند و وقت بگذارند و با تحقیق و آگاهی لازم بهترین مکان و بهترین روش آموزشی را برای کودک خود انتخاب نمایند و به شیوه آموزشی و مربیان اعتماد کنند تا در آینده شاهد رشد و شکوفایی فرزند خود باشند.

رفیعی با اشاره به کیفیت آموزشی مؤسسه خلاقیت گفت: در موسسه خلاقیت کیفیت آموزشی برای ما بسیار مهم است و کیفیت را فدای کمیت نمی‌کنیم به همین دلیل است که ظرفیت هر یک از کلاس‌های ما فقط ۱۵ نفر است.

وی در خصوص دلیل ورود به این حوزه افزود: با توجه به اینکه کشف استعداد یک امر مهم و حیاتی است و از آن جایی که در شهرستان کهگیلویه چنین موسسات و مراکزی وجود نداشت به این حوزه ورود کردم و در این مسیر مبالغ زیادی تاکنون نیز هزینه کردم.

مدیر مسئول موسسه استعداد سنجی و خلاقیت دهدشت در پایان صحبت های خود گفت: به دلیل داشتن هزینه‌ها و مخارج زیاد در حال حاضر در سطح استان تنها موسسه فعال فقط در شهر دهدشت است به همین خاطر از مدیران و مسئولان شهرستانی انتظار دارم موسسه ما و فعالیت ما را جدی بگیرند و جهت گسترش فضای آموزشی با ما نهایت همکاری را داشته باشند چون کمبود فضای آموزشی یکی از مهمترین مشکلات فعلی پیش روی ماست.

گزارش: سید مصطفی گنجی

انتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.