کد خبر : 9704
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۸

بی پرده با خلیفه خلقی پور؛ در رفتارم تغییر نکرده ام؛ اصولگرایی به ریش و تسبیح نیست؛ اگر جای زارعی بودم استعفا می دادم

خلقی‌پور افزود: بافت استان ما یک بافت قوم گرایی است، اما ما باید از این ظرفیت به بهترین نحو استفاده کنیم.؛

مهر دنا/ خلیفه خلقی‌پور از چهره‌های شناخته شده سیاسی و فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد می‌باشد که سابقه معاون پشتیبانی و منابع انسانی را دارد در گفت‌وگویی به موضوعات اصلی استان پرداخت که بخشی از صحبت‌های او از نظر خوانندگان می‌گذرد.

خلقی‌پور گفت: شرایط استان کهگیلویه و بویراحمد به هیچ وجه قابل مقایسه با گذشته نیست و شاید بتوانیم بگویم، مبدأ تاریخ ساخت و توسعه استان را به سفر مقام معظم رهبری به استان دانست. و همزمان با سفر مقام معظم رهبری پروژه‌های زیادی از جمله جاده پاتاوه-دهدشت، شیراز-یاسوج و جاده بابامیدان-یاسوج، سد کوثر و سد شاه قاسم مصوب و عملیات اجرایی آنها آغاز شد و بعد از انقلاب به استان کهگیلویه و بویراحمد خیلی خوب رسیدگی شد. البته خیلی فاصله داریم با آن چیزی که می‌توانیم باشیم.

این چهره سیاسی کهگیلویه و بویراحمد گفت: دلایل متعددی هست که به استان کهگیلویه و بویراحمد، استان کم برخوردار می‌گویند، یکی از این دلایل این بوده که ما از امکاناتی که در اختیارمان بوده به خوبی استفاده نکردیم، دوم اینکه در مدیریت‌ها از توانمندی‌ها بهره نبریم و سوم مصلحت‌ها را بیشتر در کارهایمان ترجیح دادیم. به طور کلی اگر از امکانات به خوبی استفاده می‌کردیم شاید خیلی از مشکلات الان وجود نداشت.

وی با بیان اینکه فرهنگ زیربنایی هر توسعه‌ای است، افزود: توسعه زمانی محقق می‌شود که توسعه متوازن صورت گرفته باشد.

خلقی‌پور در پاسخ به سووالی که آیا عملکرد مسوولان کهگیلویه و بویراحمد در این ۴۰ سال متناسب با توسعه متوازن بود، اظهار کرد: قطعاً اینگونه نبود. در یک برهه مسوولان ما وارداتی بوده است و استان کهگیلویه و بویراحمد آزمایشی بود و آزمون و خطای مدیران در اینجا بود. اما رویکرد جدیدی در دوران ما ایجاد شد و بومی سازی مدیران در دستور کار قرار گرفت.

وی با بیان اینکه شروع بومی سازی مدیران، شروع مبارکی بود، افزود: اما سایه سیاست و قوم گرایی بر مدیران افتاد و فرصت سوزی و پسرفت استان از همین جا هست و باید بحث شایسته سالاری در مدیریت‌ها مدنظر قرار بگیرد. قوم گرایی در مدیریت‌ها خیلی خطرناک است.

خلقی‌پور افزود: بافت استان ما یک بافت قوم گرایی است، اما ما باید از این ظرفیت به بهترین نحو استفاده کنیم.

این فعال سیاسی در پاسخ به سووالی مبنی بر اینکه نسبت جریان‌های اصولگرایی و اصلاح طلبی با انقلاب چیست؟، گفت: در هر جامعه‌ای تجارب آرا باعث پیشرفت آن جامعه می‌شود. اگر دو جریان فعال در حوزه سیاسی را بخواهیم بررسی کنیم، اگر جریان اصولگرایی را بخواهیم بررسی کنیم، همه کسانی که در این جریان هستند صرفاً کسانی نیستند که به تمام اصول انقلاب اسلامی پایبند باشند و نمی‌توان تمام افراد حاضر در جریان اصلاح طلبی را با برنامه‌های خاص و عضو اپوزیسیون مخالف نظام بدانیم. یکی از دلایلی که فاصله‌ها وجود دارد و نسل‌ها همدیگر را نمی‌فهمند، این است که باید مسائل در ظرف خودش مورد بررسی قرار بگیرد. باید در هر جریان سیاسی شایسته‌ها در رأس قرار بگیرند. اگر مدیریت بر اساس معامله گری ها و پول به دست بیاید ما در آینده با آسیب‌های جدی روبرو خواهیم شد.

خلقی پور در پاسخ به سووالی در رابطه با حلقه بسته جریان اصولگرایی و عدم استفاده از جوانان، گفت: بحث شیخوخیت، یک بحث مبارکی است و اگر شیخوخیت به درستی انجام بگیرد، خیلی هم خوب است. من خودم از منتقدین جدی جریان اصولگرایی هستم. بعضی فکر می‌کنند که افراد باید یک ویژگی خاص از جمله تسبیج و ریش داشته باشند تا آنها را اصولگرا بنامند. اشکال شیخ‌های جریان اصولگرایی این است که ارتباطشان با بدنه قطع است و اشکال جوانان این جریان هم این است که حرف‌های پیران و شیخ‌های را اهمیت نمی‌دهند.

وی گفت: سرجمع ۱۲ سال جریان اصولگرایی در رأس حاکمیت بوده و آن هم با مصائب خودش. لازم است که فاصله‌ها در بین پیران و جوانان جریان اصولگرایی از بین برود و بیشتر بر روی اصول صحبت شود.

این فعال سیاسی در ادامه گفت: خودزنی‌های ما گاهی بیشتر از دگرزنی ها است و باید تجدیدنظر شود. با همه این مشکلات که در جریان اصولگرایی وجود دارد، استان کهگیلویه و بویراحمد رأی کمتری نسبت به خیلی از استان‌های دیگر به آقای روحانی دارد. اما اگر ارتباط را با مردم بیشتر کنیم و با جوانانمان آشتی کنیم و سایر اشکالاتمان را برطرف کنیم. قطعاً جایگاه بهتری در بین مردم پیدا می‌کنیم.

وی گفت: من در رفتارم تغییری پیدا نکرده است. و همیشه متعادل حرکت می‌کردیم و گاهی هم مورد نقد قرار می‌گرفتیم که مثلاً شما به همه سلام می‌کنید و محافظه کار هستید. در همان دولتی که به آن منتسب بودم و معاون استاندار هم بودم، مجبور شدم دو سال مرخصی بدون حقوق بگیرم و بعد از مدارس مشغول به کار شدم.

خلقی پور گفت: ما نمی‌توانیم سوای از مردم زندگی کنیم و مردم داری بسیار با اهمیت هست و بنده خودم در تمام مناسبات اجتماعی مردم شرکت می‌کنم، بنده نمی‌خواهم رأی بگیریم و نمی‌خواهم در انتخابات شرکت کنم.

این چهره سیاسی اصولگرا گفت: بنده شخصاً در انتخابات آینده شرکت نمی‌کنم و جریان اصولگرایی هم یک سری فعالیت‌های را برای انتخابات آینده انجام می‌دهد.

وی افزود: بنده با انتخابات استانی مخالفم هستم و این انتخابات به نفع کسانی هست که پول دارند و هر کس می‌خواهد در استان ما کاندیدا شود باید در ۸ شهرستان، ۱۷ شهر و بخش‌های مختلف استان ستاد بزند. معاملات در انتخابات استانی بیشتر می‌شود. مثلاً در انتخابات شوراها اصولگرا دو آتشه با اصلاح طلب دو آتشه یکی می‌شد. منافع یک سری افراد که هم قدرت دارند، هم پول دارند و هم نفوذ دارند به دنبال تصویب این طرح هستند.

خلقی پور در ادامه به مطرح شدنش برای حضور در انتخابات در دوره‌های قبلی هم گریزی زد و گفت: من واقعاً نمی‌خواهم در انتخابات کاندیدا باشم و باید بیشتر به سمت جوانان برویم. بنده نیازی نمی‌بینم که به شبهات پاسخ بدهم و هیچ استفاده از موقعیتم نکردم و از هیچ رانتی استفاده نکردم. من اگر قرار در انتخابات حضور داشته باشم با همه می‌نشینم با خان، با کدخدا و با جوان و پیر و همه همه می‌نشینم. اما بنده هیچ انگیزه‌ای برای ورود به این عرصه ندارم، سه دوره زمینه آن وجود داشت و اگر می‌آمدم قطعاً به مجلس ورود پیدا می‌کردم.

وی گفت: تلاش می‌کنم در این دوره به وحدت برسیم، من از آقای «حاج حسینی» که در ادوار گذشته آبرویش را گذاشت و چه تهمت‌های را به ایشان زدند و می‌گفتند که بودجه در زمان او برگشت و من می دانم هیچ بودجه‌ای برگشت نخورد. آدم‌های که تقوای سیاسی ندارند این حرف‌ها را می‌زنند. آقای هدایت خواه ۴ دوره آمدند و دو دوره پیروز شد و بسیار مصیبت کشیدند. من اعتقادم این است که مجموعه بنشینند و منطقی به یک جمع بندی برسند و کسی شد به او کمک کنند.

 خلیفه خلقی پور در ادامه در پاسخ به سووالی در خصوص عملکرد نماینده فعلی بویراحمد و دنا، اظهار کرد: ضمن اینکه بنده احترامی خاصی برای آقای «حاج زارع» دارم، ایشان زمانی از نیروهای تند جریان اصولگرایی و حزب الهی بودند. آن موقع این چیزها بورس بود. در دوره اول آقای احمدی نژاد موضع ایشان مشخص بود و دور دوم هم برای آقای احمدی نژاد ستاد مستقلی زد و در دوره‌های بعدی با آقای ولایتی بودند و در همین دوره هم از فعالین آقای ستاد روحانی بودند. بالاخره یک تحلیلی پشت آن هست. ایشان دارای ویژگی‌های منحصراً به فردی دارد. بحث ارتباط مردمی و حضورش در مناسبات اجتماعی و خیلی انرژی می‌خواهد.

وی گفت: از نظر بحث نمایندگی ایشان می‌توانستند بهترین عمل کنند. فلان وزیر مستقیم با هواپیما از تهران می‌آید، گچساران می‌نشیند و وزیر از آن پیاده می‌شود و از گچساران به تهران بر می‌گردد. من اگر جای ایشان بودم یا یک شر درست می‌کردم و یا استعفا می‌دادم. این تحقیر مردمی هست که با هیچ استان را درست کردند. گچساران زمانی شهر بود ما روستا هم نبودیم. الان ما هم متوجه نمی‌شویم و مردم این منطقه بعداً متوجه خواهند شد. در آینده منطقه بن بست می‌شود. اتوبان گناوه و گچساران در حال احداث هست، اتوبان بهبهان- گچساران و اتوبان بابامیدان-گچساران هم تمام شده، اتوبان دیل که می‌رود به چرام و بعد می‌رود به اصفهان در حال احداث است. آن دو پرواز دارد و ما هم دو پرواز داریم و امکان پروازش هم از ما بهتر است. بالاخره روزی منطقه ما منزوی و متروکه و اگر این قدرت ادامه داشته باشد مرکز استان هم شاید جابه جا شود. من آقای تاجگردون را تحسین می‌کنم بالاخره برای مردم منطقه‌اش خدمت می‌کند. ما می گویم به گچساران بدهند به ما هم بدهند.

آقای تاجگردون قدرت دارد و هیچ ایرادی بر او نیست. این خیلی بعد است که فرودگاه ما یک ماه پیش تعطیل بوده است.
خلقی پور در ادامه صحبت‌هایش به موضع اخیر تاجگردون مبنی بر اینکه اگر مردم بویراحمد بخواهند، در آنجا نماینده می‌شویم و یا اگر نیایم، کس دیگری را معرفی می‌کنم؛ گفت: آقای تاجگردون طرفدار انتخابات استانی است، برای آقای تاجگردون گچساران و باشت یک اصل است و او در بویراحمد نماینده نمی‌شود، او اگر در تهران در لیست امید قرار می‌گرفت، پیروز می‌شد. آدم کارکشته‌ی هست، آدم زرنگ هست. بزرگ‌ترین ضربه را دارد به مرکز استان می زند. ایشان می‌تواند به مرکز استان همین الان کمک کند. پست‌های اصلی مدیریت‌ها در کهگیلویه و بویراحمد منسوب به ایشان هستند. ایشان از لحاظ نمایندگی طراز بالایی دارد. مسوولیت های مهمی در کشور داشتند. در مملکت ما همه چیز به چانه زنی‌ها بستگی دارد. وقتی اتوبان‌ها گچساران و جاده دیل و چرام احداث شود، این‌ها اسمش توسعه است و زندگی مردم متحول می‌شود.
وی در بخش‌های پایانی صحبت‌هایش گفت: اگر به لحاظ وظیفه نمایندگی بخواهیم بررسی کنیم من فکر نکنم ۱۰ نماینده مثل آقای هدایت خواه باشد. آقای موحد هم ویژگی‌های منحصراً به فردی هستند و عاشق گره گشایی از مشکلات شخصی مردم هستند. آقای تاجگردون نماینده قوی هستند، اما به لحاظ شاخص‌های نمایندگی کسی مثل آقای هدایت خواه باشد و اگر قدرتی که آقای هدایت خواه در دولت داشتند و می‌خواستند از این ظرفیت استفاده کنند و معامله کنند. می‌توانستند کارهای زیادی بکنند مثلاً سه استاندار در استان‌های دیگر منصوب کند و سه معاون وزیر بگذارد. بیشترین ارتباط را با آقای هدایت خواه دارم و کسی مثل ایشان نبود. خیلی هم دوستش دارم. ایشان یک نماینده در طراز ملی هست  و رادیو فردا بر روی رأی نیاوردن آقای هدایت خواه تحلیل داشت.

انتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 12 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱۲
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

امیرطاها پنج شنبه , ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۹

خدایی خلیفه خلقی پور چه عددی هست ک باهاش صحبت می کنید ک هیچ کمکی ک نمیکنه هیچ. بلکه اوضاع رو بدتر هم میکنه

Dr پنج شنبه , ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۶

هدایت خواه به تاریخ پیوست طرز فکر و اندیشه هدایت خواه مورد قبول مردم نیست ایشون ادم افراطی هستن

جناب Dr یا همان بی عار . جمعه , ۲۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۲:۱۶

در پاسخ به Dr”’هدایت خواه اسمش هم لرزه بر تن شغال صفتان می اندازد ‘ تا زنده ایم فداییش هستیم ‘ تاریخ خواهد نوشت که چه شخصیتی بوده

بینام پنج شنبه , ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۷

در مورد نماینده بویراحمد ک واقعا متاسف هستم که این کاملا درست هست گچساران روزبه روز داره پیشرفت میکنه ولی نماینده ما فقط به فکر پول در اوردن خودش و پروژه هاوپیمان هایش هست و اینکه تمام پست های کلیدی شهرمون دست نیروهای تاجگردون هست واینجاست که باید به حال خودمون اظهار ندامت کنیم با نمایندمون

طاها پنج شنبه , ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۷

در مورد نماینده بویراحمد ک واقعا متاسف هستم که این کاملا درست هست گچساران روزبه روز داره پیشرفت میکنه ولی نماینده ما فقط به فکر پول در اوردن خودش و پروژه هاوپیمان هایش هست و اینکه تمام پست های کلیدی شهرمون دست نیروهای تاجگردون هست واینجاست که باید به حال خودمون اظهار ندامت کنیم با نمایندمون

اعتدال جمعه , ۲۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۲:۱۱

خاک بر سر ما که به زارعی رای دادیم . روزی صدبار اعلام میکنیم غلط کردیم . به خدا این دوره هدایت خواه را روی سر میگذاریم رای که هیچ ، برایش جان میدهیم .

منصور هادی جمعه , ۲۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۲:۱۳

ای داد بیداد . بیشه که خالی باشه روباه ادعای سلطان جنگل بودن میکنه ‘ دلم میخواست هدایت خواه در همین دولت مخالف هم نماینده مجلس بود انوقت میدیدیم که تاجگردون جرات داشت حق مرکز استان را بخورد .

محسن ضامن فر جمعه , ۲۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۸

درود بردکتر خلقی پور ،شخصیت پرتوان ،عالم ومتفکر ؛ایشان ازچهره های پرتوان علمی که درزمینه اجرایی از قوت بسیار بالایی برخودداراست ، استان ما وشهرستان بویراحمد جهت رشد وتوسعه خود به حضور چنین‌شخصیت عالم وصاحب نظری سخت نیازمند است ایشان در هر منصبی بود ودرهرجایگاهی که حضور داشته بسیار موفق ظاهرشده ،ایشان علاوه برتوان بالای مدیریتی از ارتباط بسیار مناسب باقشر جوان برخوردار هست ،ارتباطات مردمی ،اخلاقمداری وتواضع ایشان درمواجه با مردم زبانزد خاص وعام است ،امیدواریم زمینه های بهره مندی بیشتر کشور واستان از خدمات وتوان بالای این مدیر خدوم واخلاقمدار مهیا گردد

محسن ضامن فر جمعه , ۲۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۹

درود بردکتر خلقی پور ،شخصیت پرتوان ،عالم ومتفکر ؛ایشان ازچهره های توانمند علمی که درزمینه اجرایی از قوت بسیار بالایی برخودداراست ، استان ما وشهرستان بویراحمد جهت رشد وتوسعه خود به حضور چنین‌شخصیت عالم وصاحب نظری سخت نیازمند است ایشان در هر منصبی بود ودرهرجایگاهی که حضور داشته بسیار موفق ظاهرشده ،ایشان علاوه برتوان بالای مدیریتی از ارتباط بسیار مناسب باقشر جوان برخوردار هست ،ارتباطات مردمی ،اخلاقمداری وتواضع ایشان درمواجه با مردم زبانزد خاص وعام است ،امیدواریم زمینه های بهره مندی بیشتر کشور واستان از خدمات وتوان بالای این مدیر خدوم واخلاقمدار مهیا گردد

م جمعه , ۲۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۸

د

نوری یکشنبه , ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۹

سللام علیکم:درود براستاد عزیز جناب آقای دکترخلقی پور که الحق والانصاف حق ایشان وزرات می باشد.

عنبری دوشنبه , ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۰:۰۰

با سلام م عرض خسته نباشید .
تحلیل عملکرد جناب تاج گردون ، تاثیر آن بر موقعیت بویراحمد و در عین حال تحسین ایشان در موقعیت نمایندگی ، نشان از درک عمیق سیاسی یک سیاستمدار کارکشته دارد . نماینده فعلی متاسفانه با حمایت بینظیر مردم بویراحمد و دنا عملکرد منفعلانه ای داشته که تاریخ بویراحمد را با چالش اساسی مواجه کرده است . به نظر میاد که بویراحمد در انتخاب قوم گرایی برای تعیین خط مش سیاسی دچار اشتباه محض شده و جبران این موضوع تحمل خسارتهای زیاد است . بویراحمد نماینده ای ریز بین و کارکشته مثل دکتر هدایتخواه یا دکتر خلقی پور میخواهد ……