کد خبر : 9606
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۴

کابوس سیاه برای دونالد ترامپ؛ وزیر خارجه اوباما از سایه خارج می شود

بدون شک، فارغ از هر نتیجه ای که در انتخابات درون حزبی دموکراتها حاصل شود، نقش جان کری در دور دوم و نهایی رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ به شدت پررنگ خواهد بود.

مهردنا _ این روزها جان کری وزیر امور خارجه دولت باراک اوباما که مدتها نیز در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا حضور داشته است، به دقت حضور نامزدهای انتخاباتی دموکراتها در انتخابات درون حزبی اولیه را رصد می کند. تاکنون افرادی مانند الیزابت وارن، برنی سندرز، کامالا هریس و …. برای حضور در این رقابتها اعلام آمادگی کرده اند. بدون شک، فارغ از هر نتیجه ای که در انتخابات درون حزبی دموکراتها حاصل شود، نقش جان کری در دور دوم و نهایی رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ به شدت پررنگ خواهد بود. وزیر خارجه اسبق آمریکا، نامزد پیروز انتخابات درون حزبی دموکراتها را در مصاف با ترامپ ، خصوصا در حوزه سیاست خارجی، همراهی خواهد کرد. نباید فراموش کرد که مطابق آخرین نظرسنجی های صورت گرفته در آمریکا، اکثر شهروندان این کشور از سیاست خارجی دولت ترامپ ناراضی هستند. در چنین شرایطی بسیاری از دموکراتها معتقدند که “سیاست خارجی ترامپ” می تواند به اصلی ترین پاشه آشیل وی در رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری آتی تبدیل شود. بدون شک در این معادله، جان کری نقش پررنگی را ایفا خواهد کرد.
طی ماههای گذشته، فعالیتهای پشت پرده جان کری در تقابل با دونالد ترامپ و تیم همراه وی تشدید شده است. با این حال جان کری ترجیح داده است تا مدتی، حضور رسانه ای پررنگی در ایالات متحده نداشته باشد. وزیر خارجه اسبق ایالات متحده آمریکا قصد دارد سیاست خارجی دولت بعدی آمریکا را راهبری کند. در این میان چندان برای کری تفاوتی نمی کند که کدام نامزد دموکرات به دور نهایی رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ راه پیدا کند. در صورتی که دموکراتها در انتخابات ریاست جمهوری آتی پیروز شوند، جان کری قدرت مانور زیادی در عرصه سیاست خارجی ایالات متحده خواهد یافت، حتی اگر رسما به عنوان وزیر امور خارجه معرفی نشود.
در این میان، هیلاری کلینتون دیگر وزیر امور خارجه دولت اوباما نیز قصد دارد نفوذ خود را در حوزه سیاست خارجی آمریکا ( در صورت پیروزی دموکراتها در انتخاباتی آتی) گسترش دهد. با این حال شانس کلینتون در این خصوص بسیار اندک است! در صورتی که برنی سندرز یا جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا پیروز شوند، دیگر عملا مجالی برای اعمال نفوذ و قدرت هیلاری کلینتون در سیاست خارجی دولت بعدی آمریکا باقی نمی ماند. سندرز و بایدن ، هر دو از منتقدین دموکرات هیلاری کلینتون محسوب می شوند . ضمن آنکه کلینتون در جریان رقابتهای درون حزبی سال ۲۰۱۶، با استفاده از روشها و شگردهای غیر قانونی از جمله زد و بند با سران حزب دموکرات، توانست در مقابل سندرز به پیروزی برسد. با این حال سندرز و بایدن چنین گارد بسته ای را در مقابل جان کری ندارند! آنها معتقدند که می توانند از ظرفیت جان کری و تیم وی در حوزه سیاست خارجی، در دولت بعدی آمریکا بهره مند شوند.
یکی از اصلی ترین موانع جان کری طی دو سال اخیر ، عدم همراهی سناتورهای دموکرات با وی بوده است. به عنوان مثال جان کری در جریان وضع تحریمهای غیر هسته ای علیه ایران ( قبل از خروج دولت ترامپ از برجام )، در جریان تصویب تحریمهای غیر هسته ای علیه ایران، در ابتدا این تحریمها در کمیته سیاست خارجی سنا مورد بررسی قرار گرفت. پس از این بررسی، این تحریمها با ۱۸ رای موافق (در مقابل ۳ رای مخالف) به تصویب رسید. پس از آن نیز تحریمهای پیشنهادی به صحن علنی سنا رفت و پس از تصویب، در مجلس نمایندگان آمریکا نیز به تصویب رسید.
نکته اصلی و قابل تامل اینجا است که قبل از بررسی تحریمهای جدید آمریکا علیه ایران در کمیته سیاست خارجی سنا، جان کری از سناتورهای دموکرات حاضر در این کمیته و حتی از سناتورهای جمهوریخواه خواسته بود تا از وضع تحریمهای جدید علیه ایران اجتناب کنند زیرا این اقدام می تواند به توافق هسته ای با تهران آسیب بزند. اما حتی سناتورهای دموکرات در این مسیر با کری همراهی نکردند. ۳ سناتور دموکراتی که در کمیته سیاست خارجی سنا به تحریمها رای منفی داده بودند، در نهایت آرای خود را به سود وضع تحریمهای جدید علیه ایران تغییر دادند! در این میان، تنها «برنی سندرز» سناتور ایالت «ورمونت» و نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ بود که مخالفت خود را با وضع تحریمهای جدید علیه ایران اعلام کرد. در هر حال، جان کری سعی دارد از طریق نقش آفرینی فعال در کمپین نامزد پیروز انتخابات درون حزبی دموکراتها، بار دیگر موقعیت خود را در حزب دموکرات و در حوزه سیاست خارجی این حزب تقویت کند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.