کد خبر : 8936
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۵

۱۶ آذر روز کدام دانشجوست؟

تاجایی که شاید باورتان نشود، جمعیت دانشجویانی که علت نام گذاری روز دانشجو را (نمیدانند) بیش از آنانیست که دست وپا شکسته آن هم به لطف جست وجوی در گوگل، میدانند آن سالها چه بر سر استقلال ایران و معنای دانشجوی ایرانی آمد !

مهر دنا/ رحمان تقوایی- روز ۱۶ آذر را روز دانشجو نام نهاده اند، اما بنظرم دیگر لازم است که بپرسیم: کدام دانشجو…؟

رحمان تقوایی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مهر دنا از یاسوج، ۶۵ سال است که از آن روز میگذرد، و هرسال از ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ دانشجویانمان دورتر و بیگانه تر میشوند!

تاجایی که شاید باورتان نشود، جمعیت دانشجویانی که علت نام گذاری روز دانشجو را (نمیدانند) بیش از آنانیست که دست وپا شکسته آن هم به لطف جست وجوی در گوگل، میدانند آن سالها چه بر سر استقلال ایران و معنای دانشجوی ایرانی آمد !

مرور کنیم که، ۱۶ آذر روز دانشجویانیست که فراتر از تسلط مکاتب موجود جامعه پادشاهی زمان خود، و نحله های فکری حق انگارانه محیط آکادمیک سراپا غربی و تنوع آراء و اندیشه های آموزشی اساتید سوسیالیستی و مارکسیستی، در جست وجوی حقیقتی بودند که براساس آن واقعیتی را شکل دهند تا معنای عزت و عدالت و استقلال رنگ نبازد و درون دلهای روشن و اندیشه های پاک انقلابی، مفاهیمی چون استقلال و عزت عقیم نگردد!

به راستی که روز عینیت یافتن معنای واقعی (دانش جو) و آزادی اندیشه دانشجوست!

روزیست که به مغزهای کوچک زنگ زده جماعتی دانشگاهی که مست رقص نور دیسکوها و خیابان های تمیز غرب اند که احیانا علل توسعه غرب را در عریانی تن میدانند نه عریانی اندیشه! تلنگری بزند تا شاید بفهمند، دانشجو حتی اگر انقلابی هم نباشد و خمینی ای هم ندیده باشد، باز خواهان استقلال و عزت و نفی ظلم پذیری و رد استکبار به معنای طاغوت جهانیست!

دانشجو مغز متفکر و دانشگاه مبدأ خلاقیت های فکری اوست!

دانشجو تشنه حیقیت است و لب به سراب واقعیت ساختگی نمیدهد!

قلم دانشجو را قلمی نبود پاسخ دهد به ناچار سینه استقلال طلب و آرمان خواهش را آماج گلوله های دژخیمان درهم نوردید!

آن روزها هویت دانشجویی ایران در مولفه های چون استقلال فکری، قدرت تجزیه تحلیل و کشف راه حل ها بود، روزگاری که جامعه واقعا از پشت دیوارهای دانشگاه منتظر خط دهی و گرا دادن بود، شخصیت دانشجو بسیار اولاتر از عکس گرفتن با برگهای خشک درختان دانشگاه بود!

دانشجو عدالت خواه و علم جو بود، اندیشه اش مستقل از متون رشته ای بود که میخواند و می فهمید راه و چاه کشورش در چیست!

اکنون چگونه میتوان به دانشجویی حال حاضر ایران فهماند چرا ۱۶ آذر را به افتخار (تو) نام نهاده اند؟

آن روزها محفل ها و مناظرات دانشجوی محل نقد و بررسی محتوای اندیشه ها و عملکردهای بود که منجر به استثمار جهان توسط غرب وحشی میشد!
و اما امروزه شأنیت دانشجو چنان تقلیل یافته که هویت خودش را در مطالعه بزدلانه کتبی میبیند که در خود جرات نقدش را هم نمیبیند!
کتبی که بوی خون شریعت رضوی ها را میدهد و حتی بالاتر از آن بو و رنگ خون هزاران مرد و زن آسیایی و آفریقای در سراسر جهان را نشان میدهد که زیر ناخن های امپریالیست عیان است، استعماری که هر روز تشنه تر از دیروز در راه سود و سرمایه نعره های اهریمنی سر میدهد!
و این مرقومه های عقل معاش که پذیرفتن هر ظلمی را توجیه عقلانی میکند و شهامت ایستادگی در مقابل تئوری نظم نوین جهانی را از دانشجو میگیرد و خودش را هضم شده درون خودباختگی منزجرکننده می یابد را علم می نامد!

حال ۱۶ آذر روز کدام دانشجو است؟
دانشجویانی که به یاد آن روز، تالارها و بودجه های فرهنگی و تشکیلاتی دانشگاه را صرف جشن گرفتن میکنند و دور هم کیک برش میدهند!!؟
واقعا کسی نیست پاسخ بدهد دقیقا جشنی که میگیرند به چه مناسبت است!!؟
به مناسبت حضور ریچارد نیکسون و از سرگیری روابط ایران و بریتانیاست!!؟
یا به مناسبت ریخته شدن خون (مصطفی بزرگ ‌نیا و احمد قندچی و مهدی شریعت ‌رضوی)!!؟

چرا درون دانشگاهی که علیه نمایندگان خبیث آمریکا و انگلیس دانشجویانی سینه های پر از آرمان و سرهای سرشار از علم و جسم های خسته از طاغوت را فدا میکنند، باید مسابقات ماست خوری و بادکنک باد کنی و فضای های مختلط همراه با موسیقی و ترانه که مزین است به حرکات موزون برگزار بشود!!؟

۱۶ آذر روز کدام دانشجوست!!؟

آیا چنین دانشجویی و چنین دانشگاهی مسبب حال فعلی جامعه و فضای عملکردی مسولان نیست!!؟
کدام دانشجو توانسته به جای نق زدن نقد کند، و به جای تخریب راه حل ارائه بدهد!!؟
کدام دانشجو میتواند در آینده سکان دار این جامعه باشد که دانشگاهش روزی به دنیایی ابرقدرتها فهماند؛ ایران کشوری برای سواری دادن نیست!!؟

دانشجو را چه شده که روز مطالبه گری، آرمان خواهی، استقلال طلبی، و استعمارشناسی و مقابله با طاغوت و ظلم را، به تئاترهای پر از شوخی ها و محتواهای جنسی خلاصه شده، یا به تمسخر کردن دانشجویانی بسنده میکند که در ادبیات دانشگاهی به دانشجویان درس خوان اطلاق میشوند؟
و دقیقا برعکس از دانشجویانی که حتی خودکار باخودشان به کلاس نمیبرند الگو و مدل می سازد…؟

۱۶ آذر روز کدام دانشجوست؟
شما بگویید…

انتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 3 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۳
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

بهمن شنبه , ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۶

احسنت به آقای تقوایی
مطالب بسیار زیبا و به روز هستند

فراسو شنبه , ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۱

فوق العاده بود آفرین…

رضا شنبه , ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۰

عالی بود دست مریزاد…