کد خبر : 7189
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 22 می 2018 - 10:13

کشاورزان و باغداران کهگیلویه و بویراحمد “هیچ” درو می‌کنند

بیش از ۴۵ هزار هکتار از عرصه‌های این استان باغ بوده که سالانه بیش از ۲۴۰ هزار تن تولید دارند ولی این تولید به دلیل بی توجهی مسئولان و متولیان امر از گذشته تاکنون توسط دلالال در فصل برداشت با کمترین قیمت به تارج می‌رود.

مهر دنا/ کهگیلویه و بویراحمد با تولید ۸۹۰ هزار تن محصولات زارعی، باغی، دام و طیور هنوز نتوانسته به جایگاه واقعی خود در بخش کشاورزی برسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مهر دنا از یاسوج، از گذشته دور تاکنون مهمترین محل امرار و معاش مردم دیار کهگیلویه و بویراحمد کشاورزی و دامداری بوده و هنز هم می‌توان گفت اقتصاد این منطقه مبتکی بر بخش کشاورزی است.

بیش از ۴۵ هزار هکتار از عرصه‌های این استان باغ بوده که سالانه بیش از ۲۴۰ هزار تن تولید دارند ولی این تولید به دلیل بی توجهی مسئولان و متولیان امر از گذشته تاکنون توسط دلالال در فصل برداشت با کمترین قیمت به تارج می‌رود تا مدیران همچنان در خواب خرگوشی خود خوش باشند.

همه ساله در فصل پاییز تنها دستاورد باغداران سیب مناطق مختلف استان “آه” است به گونه که در برخی مواقع سیب باید در زیر درخت بخوابد تا گندیده شود ولی هیچ دادرسی نیست که حتی “خداقوتی” بگوید و از نزدیک به ظاهر هم که بود با باغدار ابراز همدردی کند.

این جای سوال بوده که چگونه در استانی که ۸۹۰ هزار تن تولید محصولات زراعی، باغی و دام طیور دارد هنوز صنایع تبدیلی به اندازه نیاز و کارخانه‌های فراوری وجود ندارد.

کار سازمان جهاد کشاورزی اگر هدایت و حمایت نیست پس باید پاسخگوی کدام مشکل کشاورزان باشد یا تنها باید بعد از اینکه کشاورز بیچاره با هزار سختی و بدون حمایت دولتی‌ها کارگاه‌ یا یک مجموعه کشاورزی راه‌اندازی کرد، در مقابل دوربین رسانه‌ها مستقیم و سربلند ایستاده مصاحبه کرد و امارهای غیر واقعی ارائه داد.

در اینکه دسترنج کشاورزان در فصل برداشت به جیب دلالان و واسطه‌ها می‌رود شکی نیست موضوعی که حتی مسئولان و متولیان امر در این زمینه نمی‌توانند انکار کنند و خود نیز مهر تایید می‌زنند ولی انگار اراده‌ای در این زمینه برای برطرف کردن مشکلات و رونق تولید در بخش کشاورزی وجود ندارد.

مدیری که از شعار دادن خجالت می‌کشد

رئیس اتاق بازرگانی کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر اینکه توسعه صادرات غیرنفتی در استان با شعار دادن امکان‌پذیر نیست، گفت: با بگیر و بند بانک‌ها و حراج گذاشتن دارایی سرمایه‌گذاران نمی‌توانیم شاهد توسعه اقتصادی باشیم.

جبار کیانی‌پور اظهار داشت: مشکلات اقتصادی در کشور از جمله استان ربطی به خارج کشور و ترامپ ندارد بلکه مسئولان دولتی در برنامه ریزی، هدایت و نظارت لنگ می‌زنند.

وی با اشاره به اینکه ۱۰ سال قبل با هدف توسعه صادرات غیرنفتی در استان قرار بر تاسیس ایجاد تشکل‌های با همکاری بخش خصوصی شد، عنوان کرد: از آن زمان تاکنون با وجود صدورت کارت‌های بازرگانی ولی هنوز خبری از کار میدانی و عملیاتی نیست.

کیانی‌پور ابراز کرد: به طور حتم برای توسعه و رونق فعالیت کشاورزی و افزایش تولید راهی جز ایجاد تشکل‌های در این زمینه با حمایت ویژه و تامین ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای بسته بندی، صنایع تبدیلی، حمل و نقل، سردخانه و سرمایه در گردش نداریم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنعت و کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر اینکه با شعار دادن مشکلات برطرف نمی‌شود، افزود: به دلیل شعارهای گذشته دیگر برای بیان هر موضوعی از مردم خجالت می‌کشیم زیرا می‌بینیم اراده‌ای برای رفع مشکلات نبوده و بلکه تنها به شعار دادن ختم می‌شود.

کیانی‌پور با بیان اینکه یک قاچ هندوانه مراکز رفاهی و اقامتی امارات ۳۰ هزار تومان فروش می‌شود، تصریح کرد: کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد در بدترین شرایط گذران زندگی می‌کنند و سالانه دسترنجشان به دست دلالان و سودجویان بازار می‌رسد.

وی خواستار حضور فعالان بخش کشاورزی در قالب تشکل‌های مشخص در بازرهای بین المللی با هدف افزایش صادرات شد و گفت: بنا به دلایل واهی با سرمایه گذاری در استان مخالف می‌شود و به نوعی سنگ اندازی می‌کنند بعد انتظار توسعه و افزایش اشتغال و رونق تولید داریم.

کیانی‌پور با تاکید بر اینکه این نگاه‌ بگیر و ببند و به حراج گذاشتن اموال سرمایه گذار توسط بانک‌های عامل استان مذموم است، ادامه داد: تسهیلات بانکی فردی به دلیل اینکه یکی از بستگانش در بانک عامل بدهی دارد پرداخت نمی‌شود که این موضوع مسخره ترین بحثی بوده که در طول عمرم شنیده‌ام.

رئیس اتاق بازرگانی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری به انحراف می‌رود، بیان کرد: این تسهیلات نیز به همان راه وام‌های زود بازده می‌رود و در صورتی در تولید، رونق ایجاد کرد و سبب اشتغال شد ما هیچی بلد نیستیم.

دستی که کوتاه نمی‌شود

مدیرکل امور اقتصادی و سرمایه گذاری استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: برای کوتاه کردن دست دلالان و واسطه‌ها از محصولات کشاورزی و باغی استان باید چاره‌ای اندیشید.

سید حسین سهمگین اظهار داشت: با وجود رنج و مشقت‌های فراوان توسط کشاورزان و باغداران ولی در نهایت به دلیل بی توجهی متولیان امر دلالان و واسطه‌ها، محصول باغداران را با کمترین قیمت ممکن خریداری می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه دخل و خرج کشاورزان و باغداران در برخی مواقع برابر هم نمی‌کند، عنوان کرد: باید بفکر توسعه صادرات محصولات کشاورزی و باغی باشیم در غیر اینصورت نباید انتظار معجزه داشته باشیم.

سهمگین با تاکید بر اینکه در استانی با تولید بیش از ۱۲۰ هزار تن سیب و ۴۰ هزار تن انگور هنوز کارخانه فراوری نداریم، بیان کرد: افزایش ظرفیت سردخانه‌ها و ایجاد صنایع تبدیلی در دستور کار متولیان امر قرار بگیرد.

مدیرکل امور اقتصادی و سرمایه گذاری استانداری کهگیلویه و بویراحمد خواستار اصلاح در باغات شد و افزود: مدت زمان ماندگاری برخی محصولات تولیدی استان از جمله انگور پایین بوده که باید در این زمینه چاره اندیشی شود.

سهمگین با اشاره به اینکه بازاریابی از جمله مهمترین مشکلات باغداران و تولیدکنندگان بخش کشاورزی استان است، بیان کرد: بازاریابی با هدف حمایت از تولیدکنندگان بخش کشاورزی بویژه در زمینه سیفی جات و سردرختی‌ها از جمله سیب و انگور و تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی در دستور کار مسئولان اقتصادی قرار گیرد.

وی تاکید کرد: از هم اکنون باید با برنامه ریزی دقیق و مدون بفکر تامین و ذخیره سازی میوه ایام عید باشیم و از یاد نبریم سال گذشته با تدبیر مرحوم فرامرزی مدیرکل وقت تعاون روستایی با خرید سیب باغداران استان و پرتقال از کازرون مشکلات احتمالی را به حداقل ممکن رساند که باید از تجربه سال گذشته استفاده کرد.

متولی کشاورزی دست روی درد باغداران گذاشت

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه تاکنون کار خاصی برای توسعه صادرات محصولات کشاورزی در استان انجام نشده است، گفت: دلالان محصولات باغداران را با کمترین قیمت به تاراج می‌برند.

علیرضا رستگار اظهار داشت: مجموع تولیدات این استان اعم از زراعی، باغی، دام و طیور و… ۸۹۰ هزار تن بوده و به نوعی اقتصاد استان متکی بر بخش کشاورزی است.

وی با بیان اینکه از مجموع تولیدات استان ۴۴۸ هزار تن زراعی و ۲۴۰ هزار تن باغی است، ابراز کرد: عمده تولیدات باغی مناطق سردسیری سیب، گردو و انگو و در مناطق گرمسیری مرکبات و زیتون است.

رستگار یکی از مهمترین سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی را توسعه کشت‌های متر اکم در گلخانه‌ها دانست و افزود: سالانه در سطح ۱۷ هکتار از اراضی استان ۲۱ میلیون شاخه گل بریده تولید شده و سالانه تولید ۸ هزار تن محصولات گلخانه‌ای و ۲۰۰ تن گیاهان داروئی داریم.

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: با توجه به برنامه ریزی‌های انجام شده امیدواریم در آینده‌ای نچندان دور به یکی از قطب‌های گل رز در کشور تبدیل شویم که هیچ قصوری در این زمینه با توجه به فراهم بودن شرایط پذیرفتنی نیست.

رستگار با بیان اینکه سال گذشته ۱۲۰ هزار تن سیب در استان تولید شد، ادامه داد: پیش بینی می‌شود این میزان امسال به ۱۳۵ هزار تن برسد ولی از هم اکنون برای بسته بندی و نگهداری از این محصول نگرانی‌های وجود دارد زیرا میزان تازه خوری در محصولات تولیدی پایین است.

وی تاکید کرد: تاکنون در زمینه صادرات محصولات کشاورزی و باغی استان کار خاصی صورت نگرفته و دلالان سیب و بسیاری از محصولات تولیدی را با کمترین قیمت خریداری و به نوعی کشاورزان مضرر می‌شوند.

رستگار با ابراز نگرانی از این موضوع که سیب باغداران کهگیلویه و بویراحمد در سال گذشته با قیمت سال ۸۷ خریداری شد، بیان کرد: باید به فکر چاره‌ای برای کشاورزان و باغداران بود زیرا در غیر این صورت آینده خوبی در این زمینه نداریم.

وی با تاکید بر اینکه باید به فکر اصلاح باغات انگور سی سخت باشیم، ادامه داد: انگور سی سخت با وجود کیفیت کم نظیر ولی توان نگهداری در سردخانه و فراوری را ندراد.

انتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.