روحانی می‌خواهد در آستانه انتخابات به صاحبان سهام عدالت نفری ۵۵۰ هزار تومان بدهد

مهر دنا/ روحانی می‌خواهد در آستانه انتخابات به ۴۹ میلیون صاحب سهام عدالت نفری ۵۵۰ هزار تومان بدهد/ خدا پدر احمدی‌نژاد را بیامرزد! دولت بهار: حسن روحانی می‌خواهد در آستانه انتخابات به ۴۹ میلیون صاحب سهام عدالت نفری ۵۵۰ هزار تومان بدهد اما مردم که بانی سهام عدالت را می‌شناسند خواهند گفت: خدا پدر احمدی‌نژاد

کد خبر : 436
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ - ۰:۱۱

مهر دنا/ روحانی می‌خواهد در آستانه انتخابات به ۴۹ میلیون صاحب سهام عدالت نفری ۵۵۰ هزار تومان بدهد/ خدا پدر احمدی‌نژاد را بیامرزد! دولت بهار: حسن روحانی می‌خواهد در آستانه انتخابات به ۴۹ میلیون صاحب سهام عدالت نفری ۵۵۰ هزار تومان بدهد اما مردم که بانی سهام عدالت را می‌شناسند خواهند گفت: خدا پدر احمدی‌نژاد را بیامرزد!

به گزارش مهر دنا، دولت یازدهم قصد دارد در ماه‌های آینده و قبل از انتخابات ریاست جمهوری، به ۴۹ میلیون ایرانی دارای سهام عدالت، نفری ۵۵۰ هزار تومان پول نقد پرداخت کند تا دل مردم ناراضی را به دست بیاورد

واگذاری سهام عدالت به دهک‌های متوسط و کم‌درآمد جامعه از ابتدای دولت نهم و بر مبنای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ کلید خورد. ارزش هر برگه سهام عدالت که به مردم داده می‌شد یک میلیون تومان بود اما امکان خرید و فروش آن وجود نداشت.

سهام عدالت شامل سبدی از بخشی از سهام ۶۰ شرکت دولتی است. این شرکت‌ها موظفند هر سال سهم سبد سهام عدالت را از سود سالانه خود به سازمان خصوصی‌سازی پرداخت کنند.

دولت نهم سود عملکرد سال ۱۳۸۵ سهام عدالت به مشمولان مرحله اول (مددجویان کمیته امداد، بهزیستی و رزمندگان فاقد شغل) و سود عملکرد سال ۱۳۸۶ به مشمولان مراحل اول و دوم (روستائیان و عشایر کشور) و بخشی از مرحله سوم (شاغلین و بازنشستگان آموزش و پرورش و بازنشستگان کشوری، لشکری و تأمین اجتماعی) را در سال‌های ۸۷ و ۸۸ پرداخت کرد.

سودی که در آن سال‌ها به دارندگان سهام عدالت پرداخت می‌شد بر اساس مصوبه ستاد مرکزی توزیع سهام عدالت (دولت) بود. بخشی از سود ۸۰ هزار تومانی سهام عدالت هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم پرداخت شد که منتقدان دولت وقت، آن را به پخش پول برای خرید رأی مردم جلوه دادند.

پس از آن مجلس وارد عمل شد و برای جلوگیری از تکرار اقدامات دولت نهم در توزیع سود سهام عدالت، در برنامه پنجم توسعه، توزیع سود سهام عدالت را ممنوع کرد. طبق مصوبه مجلس، می‌بایست مطالبات دولت بابت اقساط سهام از محل سود سالانه شرکت‌ها واریز و تسویه شود و پرداخت هرگونه سود سهام عدالت تا سقف اقساط سررسیدشده ممنوع شد.

به استناد برنامه پنجم توسعه، فقط در صورتی که سود پرداختی شرکت‌های سبد سهام عدالت، اقساط سهام واگذارشده را پوشش دهد، امکان توزیع مجدد سود سهام عدالت ممکن است. بدین معنا که مثلاً اگر شرکت‌های سهام عدالت طی ۱۰ سال هر سال ۱۰۰ هزار تومان سود به سهام عدالت بدهند، پس از ۱۰ سال سهام عدالت آزادشده و دارنده آن می‌تواند آن را بفروشد.

این در حالی است که بنا بر اعلام رئیس سازمان خصوصی‌سازی تا پایان سال جاری فقط ۵۰ درصد ارزش سهام عدالت از سود سهام سالانه آن تأمین خواهد شد؛ بنابراین با توجه به قانون برنامه پنجم، همچنان برای توزیع سود سهام عدالت و آزادسازی آن، منع قانونی وجود دارد؛ اما دولت یازدهم با توجیه اینکه برنامه پنجم توسعه امسال به پایان می‌رسد و طرح سهام عدالت قرار بود ده‌ساله باشد و امسال این ده سال به پایان می‌رسد، می‌خواهد سهام عدالت را نیمه‌آزاد کند.

آنطور که می‌رعلی اشرف عبدالله پوری‌حسینی، رئیس سازمان خصوصی‌سازی در دولت یازدهم اخیراً اعلام کرده تاکنون فقط نیمی از ارزش یک میلیون تومانی سهام عدالت، از محل سود شرکت‌های سبد سهام عدالت، تأمین شده است؛ بنابراین هنوز در میانه راه سهام عدالت قرار داریم و سهامداران باید چند سالی دیگر صبر کنند تا ارزش برگه‌های سهام عدالتشان از محل سود سالانه شرکت‌ها پرداخت شده و آن‌ها مالک واقعی سهام‌هایشان شود.

با این حال، دولت یازدهم قصد دارد از بهمن‌ماه امسال روند پرداخت سود سهام عدالت را آغاز کند و آنطور که پوری‌حسینی گفته به ۴۹‌ میلیون نفر از مردم ایران معادل ۵۵۰ هزار تومان سهام عدالت اعطا خواهد شد. البته به افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و روستاییان فاقد شغل دو برابر این رقم، سهام عدالت تعلق می‌گیرد.

اظهارات رئیس سازمان خصوصی‌سازی بیانگر آن است که دولت یازدهم قصد دارد از اواخر امسال و ابتدای سال آینده به حدود ۴۹ میلیون ایرانی که برگه سهام عدالت دارند، نفری ۵۵۰ هزار تومان پرداخت کند که مجموعاً مبلغی بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان می‌شود.

طرح سهام عدالت که مسئولان دولت فعلی آن را طرح غیرکار‌شناسی و پوپولیستی دولت احمدی‌نژاد می‌دانستند، اکنون قرار است در انتخابات به مدد روحانی بیاید، غافل از آنکه مردم بانی این امر خیر را می‌شناسند و خواهند گفت: خدا پدر احمدی‌نژاد را بیامرزد!

انتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.