کد خبر : 8449
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۰

گفتگوی تفصیلی مهر دنا با روشنفکر: کدام مجلس در راس امور است!/خواست مردم و منافع ملی در اف ای تی اف لحاظ شود/برچیدن، راه حل مشکل جمعه بازار نیست/با استانی شدن انتخابات موافقم

مهدی روشنفکر فعال سیاسی و اجتماعی در گفت‌وگوی تفصیلی با مهر دنا درباره مراسم اربعین، اف ای تی اف، طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس، ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان، طرح استانی شدن انتخابات و جمعه بازار یاسوج توضیحاتی ارائه کرد.

مهر دنا/ مهدی روشنفکر فعال سیاسی و اجتماعی در گفت‌وگوی تفصیلی با مهر دنا درباره مراسم اربعین، اف ای تی اف، طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس، ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان، طرح استانی شدن انتخابات و جمعه بازار یاسوج توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مهر دنا از یاسوج، در کمتر محفل سیاسی استان بویژه در بویراحمد و دنا بوده که نامی از مهدی روشنفکر نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی در دوره دهم نباشد.

مهدی روشنفکر توانست در دهمین دوره انتخابات در حوزه انتخابیه بویراحمد و دنا با کسب ۳۸ هزار رای به عنوان پدیده انتخابات در ذهن افکار عمومی جا خوش کند موضوعی که هر فردی را وسوسه می‌کند تا به جریان مردمی منتسب به این نامزد احتمالی انتخابات بپیوندد.

در یک روز پاییزی مصاحبه‌ای را با مهدی روشنفکر عضو هیئت علمی دانشگاه و فعال سیاسی و اجتماعی داشتیم که در مدت زمان این گفت‌وگوی دو ساعته وی از پاسخ به سوالات در زمینه مسائل استانی امتناع کرده و بیشتر مشتاق به پاسخ به مسائل ملی بودند زیرا معتقد بوده نباید فضا را انتخاباتی کرد بلکه باید برای رفع مشکلات مردم به کمک مسئولان و متولیان امر آمد.

جناب آقای روشنفکر با تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید در صورت صلاحدید مصاحبه را آغاز کنیم.

مهر دنا: به عنوان اولین سوال نظرتون را درباره مراسم اربعین بفرمایید؟

روشنفکر:

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام خدمت جنابعالی و مخاطبین گرامی سایت وزین مهر دنا
ابتدا لازم میدانم ایام اربعین حسینی و ماه صفر را خدمت شما و مردم عزیز استان تسلیت عرض کنم
امروز مراسم اربعین به عنوان بزرگترین اجتماع مذهبی و دینی دنیا به میدان اعلام همبستگی و اتحاد شیعیان و مسلمانان در سراسر جهان تبدیل شده است و این حرکت میتواند نقطه شروعی باشد بر پایان استکبار و استعمار و البته بیشتر از همه جریان استکبار به این موضوع واقف هست ! ولی این کاریست که بعد از سقوط صدام حسین در مقیاس میلیونی در حال انجام هست ، هرچند رسانه های وابسته به استکبار عامدانه و البته از سر استیصال چشم خود را بر این واقعه ی عظیم بسته است ، لکن انچه موجب امیدواری بیش از پیش هست حضور خودجوش مردم از سراسر نقاط جهان با گرایشات و اعتقادات متفاوت هست ، بی شک هر کدام از این شرکت کنندگان میتوانند در نقش یک سفیر فرهنگی در محیط پیرامون خود نقش یک رسانه و مبلغ دینی را ایفا نمایند
در حقیقت مراسم اربعین اثرگذارترین کار فرهنگیست که میتوان از ان طریق روح ازادگی و ظلم ستیزی و عدالت خواهی را در ملت های دنیا زنده کرد و به لطف خداوند این حرکت فرهنگی هر سال با شکوهتر از سال قبل در حال انجام هست و انشالله امیدواریم که با دقت نظر بیشتر مسئولین تمهیدات لازم به منظور تسهیل در انجام این سفر برای هموطنان عزیز پیش بینی و تامین گردد.

مهر دنا: این روزها و همزمان با تهدید آمریکا به تحریم ایران موضوع تصویب لوایح مرتبط با “اف ای تی اف” در دستور کار نمایندگان مجلس و دیگر مراجع ذیصلاح قرار دارد لطفا نظر خودتون را در این باره بفرمایید؟

روشنفکر: فکر نمی‌کنم متن لایحه در اختیار نمایندگان هم قرار گرفته باشد (خنده)

به تبع بنده هم از جزئیات این لوایح اطلاع دقیقی ندارم بنابراین در خصوص تایید یا رد این لوایح بدون اطلاع از جزئیات نمیتوان نظر قطعی داد لکن همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند این لوایح میتوانند نقاط مثبتی داشته باشند و البته ممکن هم هست در برخی حوزه ها محدودیت هایی را برای کشور ایجاد کند.

به نظر میرسد آنچه که در رد یا تایید چنین طرح ها و لوایحی باید مد نظر قرار بگیرد خواست مردم و منافع ملی است بالاخره تایید بعضی لوایح ممکن هست محدودیت هایی را حتی برای نسل های اینده ایجاد کند لذا لازم هست که در چنین مواردی حتما مردم در جریان امور و فرایند بررسی ، رد یا تایید قرار بگیرند.

مهر دنا: یکی دیگر از طرح‌هایی که اخیرا در مجلس مطرح بود ولی فوریت آن به تصویب نمایندگان نرسید طرح شفافیت ارای نمایندگان مجلس بود خواستم نظر جنابعالی را در خصوص این طرح بپرسم؟

روشنفکر: ببینید اختیار و مسئولیت دو واژه همراه و همگامند یعنی به همان اندازه که ما اختیار تعیین سرنوشت خود یا دیگران را داریم به همان اندازه هم درقبال تصمیمات خودمون مسئول هستیم و البته باید پاسخگو باشیم.

در خصوص نمایندگان و ارائ ایشان به طرح ها و لوایح هم به تناسب اختیاری که نمایندگان در تعیین سرنوشت ملت و کشور دارند باید مسئولیت داشته باشند و بتوانند پاسخگو باشند و برای هر رای خود حجت داشته باشند.

به هرحال نمایندگان مجلس نمایندگان ملت هستند و حتما نباید هیچ چیز پنهان و خصوصی داشته باشند ضمن اینکه وجود شفافیت ، باعث مسئولیت پذیری بیشتر نمایندگان در قبال رای و نظر خود و اعمال نظارت موکلان بر وکلای خود خواهد شد و بدون تردید نظارت عمومی مردم بر روند بررسی طرح ها و لوایح و نظرات نمایندگان موجب هدایت ارائ نمایندگان در مسیر خواست و منافع عموم مردم خواهد شد

مهر دنا: اخیرا مجلس قانونی را در خصوص ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در مناصب دولتی تصویب کردند که با استقبال خوبی در جامعه مواجه شد ولی ظاهرا عده ای پیگیر استفساریه برای این قانون هستند که شهرداران کلان شهرها را از این قانون مستثنی کنند نظر جنابعالی در این باره چیست ؟

روشنفکر: ببینید ویژگی قانون خوب جامع و مانع بودن ان است جامع بودن قانون یعنی هر انچه لازم بوده است در ان لحاظ شده است و مانع بودن قانون یعنی هیچ چیز اضافه و زایدی را در خود ندارد حالا اگر قانونی وضع شود که یک هفته بعد از تصویب نهایی نیاز به استفساریه داشته باشد روشن هست که مطالعه عمیق و کارشناسانه ای روی ان انجام نشده است.

مجلس با وضع قوانین در واقع ریل گذار انجام همه امور کشور هست.

‌دولت‌ها نقشی جز اجرای انچه مجالس تصویب می‌کنند ندارند در حقیقت آنچه در کشور ساری و جاریست و دولت موظف به اجرای ان است از مسیر تصویب قوانین و تکالیفیست که مجلس برای دولت تعریف میکند لذا لازم هست که نمایندگان محترم با دقت نظر و با اینده نگری و پس از بررسی همه جوانب نسبت به تصویب قوانین اقدام کنند. برای همین هم حضرت امام فرمودند مجلس در راس امور است، اما کدام مجلس ؟!
ایا مجلسی که قوانین تصویبی تا پایان همان دوره بلکه یک هفته بعد از تصویب در اثر اعمال نفوذ ، دستخوش تغییر میشود میتواند در راس امور باشد ؟

پیدایش چنین وضعیتی از دو حالت خارج نیست یا بررسی ها در زمان تصویب عمیق و با لحاظ همه جوانب انجام نشده است یا در اثر اعمال نفوذ برای افراد خاص در صدد اصلاح هستند که در هر صورت بر کار نمایندگان محترم اشکال وارد هست
و البته مردم به خوبی متوجه این مسائل هستند.

مهر دنا: ظاهرا اخیرا یک فوریت طرح استانی شدن انتخابات به تصویب نمایندگان محترم رسیده است نظر جنابعالی در این خصوص (استانی شدن انتخابات ) چیست؟

روشنفکر: به طور حتم استانی شدن انتخابات به نفع مردم و کشور خواهد بود. هر چند بر اساس قانون نماینده هر شهرستان بعد از انتخاب در حقیقت نماینده تمام کشور هست ولی در عرف جاافتاده فعلی اینطور نیست و مردم هر شهرستان صرفا نماینده شهرستان خود را مسئول پیگیری و نظارت بر امورات شهرستان میدانند و این موجب درگیر شدن نمایندگان به امور جزئی و روزمره خواهد شد ، این نقیصه حداقل در سطح استان ها با استانی شدن انتخابات مرتفع خواهد شد ضمن اینکه باعث ورود افراد توانمند تر به مجلس، کاهش رقابت ها و مرز بندی های منطقه ای و تقویت نگاه ملی در برابر نگاه بخشی و عملکرد جزیره ای نمایندگان خواهد شد. انشالله با تصویب این قانون زمینه ارتقای کیفیت مجلس و عبور نمایندگان از مسائل جزئی و روزمره فراهم آید.

مهر دنا: این روزها جمعه بازار یاسوج و برچیدن یا ساماندهی آن موضوع مورد بحث مسئولین است نظر جنابعالی را در این خصوص بفرمایید؟

روشنفکر: ببینید عمده کسبه جمعه بازار جوانانی هستند که به لحاظ اقتصادی در زمره طبقات ضعیف جامعه هستند و سالهای متوالی از این طریق کسب روزی می‌کنند.

اینکه سازه غرفه های فعلی از استاندارد لازم برخوردار نیست و خطرات احتمالی بیش از همه جان و مال کسبه جمعه بازار را تهدید میکند تردیدی نیست ،اما مسئولین محترم عنایت داشته باشند که راه حل این مشکل برچیدن جمعه بازار نیست !
بالاخره ۱۰۰۰ نفر در این مکان کسب و کار دارند و متحمل هزینه شده‌اند
اگر بعد خانوار را ۴ در نظر بگیریم در حقیقت ۴۰۰۰ نفر‌ دارند از این راه ارتزاق میکنند بنابراین در هر تصمیمی که مسئولین محترم و باتدبیر شهر اتخاذ خواهند کرد اولویت اصلی باید تامین معاش این ۴۰۰۰ نفر باشد.

امیدوارم مسئولین محترم با تدبیری که به خرج خواهند داد بهترین تصمیم را به منظور ساماندهی و کمک به کسبه محترم جمعه بازار اتخاذ فرمایند.

انتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 8 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۸
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

قاسم تقوايي شنبه , ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۳

درود بر حاج مهدی ” انشاالله که با استانی شدن انتخابات، حاج مهدی با درایت به بهارستان خواهد رفت

اصلاح طلب شنبه , ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۰

عشق است حاج مهدی روشنفکر

ناشناس شنبه , ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۱

روشنفکر چقدر ……….

کاکا شنبه , ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۰

جناب آقای روشنفکر عزیز سلام
یک خواهش دارم شما که طرفدار شفافیت رای نمایندگانی رک و حضرت عباسی بفرما در دور قبل نمایندگی محلس از زارع به ظاهر حمایت نمودید به کی رای دادید. اگر فراموش کرده اید تا من یاد آوری کنم تا این مردم بفهمند

کاکا شنبه , ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۴

در ضمن نوار مکالمه رای فوق موجود است

ناشناس یکشنبه , ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۰

انشاالله روشنفکر پیروز قطعی انتخابات ٩٨ خواهد شد،این حقیقت با توجه به استقبال عمومی که از ایشان شده به وضوح اثبات شده است

اعتدال سه شنبه , ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۹:۰۳

آقا جان بذارید این آقا به زندگیش برسد .قطعا اگر ایشان در اردوگاه انقلابیون یک رقیب برایش بیاورند رای نخواهد آورد .مگر اینکه با آنها ائتلاف کند و تنها گزینه ایشان باشد . اردوگاه اصلاح طلبان پر شده از کاندیدا ، زارع . درخشنده ، بهرامی و یک بابکانی . پس تنها. راه پیروزی ائتلاف است

98 سه شنبه , ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۵

پیروز انتخابات روشنفکر پاک بی الایش ومردمی است .