کد خبر : 8205
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۱

آیا مرکز تحقیقات ژنتیک ماهیان سردابی یاسوج تعطیل می‌شود؟؛ به‌نام کهگیلویه و بویراحمد به‌کام دیگران

روندی را که مرکز تحقیقات ژنتیک و اصلاح نژاد ماهیان سردابی یاسوج در پیش گرفته در نهایت محکوم به شکست و تعطیلی بوده زیرا برخی از امکانات موجود این مرکز به سایر استان‌ها ارسال شده و به نوعی به‌نام کهگیلویه و بویراحمد و به‌کام دیگر استان‌های کشور است.

مهر دنا/ روندی را که مرکز تحقیقات ژنتیک و اصلاح نژاد ماهیان سردابی یاسوج در پیش گرفته در نهایت محکوم به شکست و تعطیلی بوده زیرا برخی از امکانات موجود این مرکز به سایر استان‌ها ارسال شده و به نوعی به‌نام کهگیلویه و بویراحمد و به‌کام دیگر استان‌های کشور است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مهر دنا و به نقل از تسنیم از یاسوج، مرکز تحقیقات ژنتیک و اصلاح نژاد ماهیان سردابی شهید مطهری یاسوج واقع در روستای تنگاری دشت روم از سال ۱۳۶۸ تاکنون نقش مهمی در تامین تخم و بچه ماهی کشور و بویژه استان کهگیلویه و بویراحد داشته و بر اساس آمار موجود در این مرکز تخم‌های تولیدی این مرکز در ۱۴ استان کشور استفاده شده است.

از سال ۱۳۸۶ این مرکز در راستای اصلاح نژاد این ماهی از سوی سازمان شیلات ایران به موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور واگذار شد و این موسسه در سطح کشور دارای حدود ۱۴ مرکز و پژوهشکده زیرمجموعه بوده که یکی از آن‌ها در یاسوج واقع شده است.

همچنین این مرکز تنها مرکز اصلاح نژاد ماهی قزل آلا در سطح کشور بوده که از سوی کارشناسان معتبر بین المللی از کشور نروژ به این جایگاه رسیده است.

در سال‌های اولیه تلاش‌هایی زیادی برای توسعه و تجهیز آزمایشگاه‌ها و تجهیزات پرورشی توسط رئیس وقت( گرجی پور ) صورت گرفت که موفق به راه اندازی و تجهیز چهار آزمایشگاه تخصصی در استان شود. در سال‌های اولیه پروژه‌های موفق متعددی از جمله تولید ماهیان تمام ماده و تریپلوئید با رشد بیشتر، بهگزینی و ارتقاء رشد ماهی قزل آلا و انجماد اسپرم و همچنین چندین دستاورد دیگر در این مرکز اجرا شد.

یکی از وظایف این مرکز رفع نیازهای استان بوده که در این راستا با اخذ اعتبار از سازمان برنامه و بودجه و استانداری استان در سال ۹۴ و ۹۵ در پروژه‌ای این مرکز اقدام به برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی تکثیر و پرورش ماهیان زینتی در استان برای اشتغال زایی کرد که هنوز گزارش عملکرد پروژه به استانداری ارائه نشده بود که رئیس مرکز اقدام به ارسال تجهیزات خریداری شده که در مرکز تحقیقات کشاورزی امامزاده جعفر دایر شده بود به استان مرکزی کرد.

علاوه بر این برخلاف تلاش برای استخدام کارشناس آزمایشگاهی متخصص برای راه اندازی آزمایشگاه‌های مرکز، انتقال تجهیزات یکی از آزمایشگاه‌ها به مراکز موجود در شمال کشور اجرایی می‌شود و باید برای این پرسش پاسخی پیدا کرد که آیا استخدام یک نیروی متخصص آزمایشگاهی کار راحت تری بوده یا اینکه تجهیزات میلیاردی و پیشرفته را به دلیل عدم کارایی به مراکزی ارسال کنیم که قطعا در آنجا نیز بلا استفاده می‌ماند.

در آخرین مورد با توجه به ایجاد زیرساخت برنامه اصلاح نژاد سه ردیف از استخرهای پرورش ماهی این مرکز در حال تخریب بوده و شاید این پروژه چند سال طول بکشد.

در سال‌های گذشته تلاش شد تا ۶۰ وان پرورش ماهی از طریق اوراق اسناد خزانه اسلامی خریداری شود، ولی متاسفانه به‌ دلایلی نامعلوم تاکنون نصب نشده‌اند. حال آیا با امکانات و آب موجود در این مرکز نباید تلاشی برای درآمدزایی و تولید ماهی صورت گیرد و یا اینکه دوباره با درخواست مرکز دیگری از یزد این وان‌ها به یزد منتقل شود؟

این در حالی بوده که ۸ نفر از نیروهای خدماتی این مرکز با سابقه کار بالای ۱۰ تا ۱۲ سال به دلیل عدم تولید ماهی اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ از کار اخراج شده‌اند.

به طور حتم در صورت عدم چاره اندیشی به نوبت شاید سایر تجهیزات این مرکز از جمله پمپ‌های آب، تراف‌های تولید تخم ماهی، تانک‌های نگهداری ماهی، تانک‌های پژوهشی و …. نیز به سایر استان‌ها منتقل شوند همانگونه که تا اخر هفته ۲۴ تانک نگهداری ماهی به استان یزد ارسال می‌شود.

فرار به جلوی آقای رئیس

علیرضا قائدی رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک و اصلاح نژاد ماهیان سردابی شهید مطهری یاسوج در پاسخ به پیگیری‌های خبرنگار تسنیم می‌گوید: پیگیری این موضوع چه ربطی به خبرنگاران دارد.

وی با اشاره به اینکه استان تاکنون هیچ اعتباری حتی یک ریال به ما پرداخت نکرده‌اند، افزود: بر اساس دستور ستاد موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور انتقال تانک‌های نگهداری ماهی به استان یزد صورت می گیرد.

قائدی ابراز کرد: موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور یک مرکز در یاسوج دارد و ما مجموعه‌ای از مراکز در شهرهای مختلف از جمله بندرعباس، چابهار، بوشهر و یزد و چندین مرکز در شمال و در مجموع ۱۴ مرکز تابعه وجود دارد و این تعداد با هم یک تیم هستند که با هم همکاری داریم و همه وابسته به موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور هستیم و بر همین اساس برخی مواقع تبادلاتی انجام می شود که به عنوان مثال ما دستگاهی نیاز داریم که از مراکز دیگر می‌گیریم.

وی بیان کرد: مرکز یزد قراردادی برای تولید ۵ میلیون ماهی تیلاپیا با بخش خصوصی دارد که نیاز به تعدادی وان دارد که به صورت امانی ما این تانک‌ها را برای یزد ارسال می‌کنیم و. تانک‌های ما نیز اینجا بلا استفاده در زیر آفتاب بوده و دارند خاک می‌خورند و حالا ما ۶۰ عدد تانک داریم از اعتبارات اوراق اسناد خزانه اسلامی که متمرکز ستاد موسسه در تهران بوده تامین شده است.

قائدی اظهار داشت: ۲۴ عدد تانک را به صورت امانت به مرکز یزد می‌دهیم تا فعلا کار تولید ماهی تیلاپیا رو شروع کنند تا بتوانند به قراردادش عمل کرده و بخش خصوصی رو حمایت کند زیرا استان یزد باید تا اسفند ۹۷ ماهی ها را به بخش خصوصی بدهند و ما گفتیم به جای اینکه این‌ها آفتاب بخورند و بپوسند ۲۴ عدد را به انها بدهیم و ۳۶ عدد هم در مرکز می‌ماند.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار تسنیم که در مورد تجهیزات توسعه ماهیان زینتی که از استانداری استان تامین شده بود و حتی قبل از گزارش طرح به اراک ارسال شدند، پاسخی دارید؟ گفت: سال ۱۳۹۴ پروژه را از استان با مبلغ حدود ۸۴ میلیون گرفتیم که تنها حدود ۱۲ میلیون صرف خرید آکواریوم‌ها شد که حدود ۲۰ آکواریوم بوده و فاکتورهای مربوط نیز موجود است.

قائدی خاطرنشان کرد: مرکز تحقیقات ماهیان زینتی اراک زیر نظر موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور است و چون آکواریوم‌های استان داشتند می‌شکستند به استان مرکزی ارسال شدند.

انتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.