کد خبر : 8061
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۳

ناگفته‌های نویسنده کتاب “این جمعه تعطیل نیست”؛ “مهران” از کم لطفی و اعمال سلیقه مسئولان گلایه دارد

در این اثر سعی بر آن شده است که به توانایی‌های فردی و گذر انسان از رکود به سعود مادامی که به اصل وجودی خود معتقد است، پرداخته شود.

مهر دنا/ مهران مظفری نویسنده کتاب “این جمعه تعطیل نیست”، می‌گوید: کم لطفی مسئولان امر و اعمال سلیقه‌ها در ۶ سال گذشته و هنگام جمع آوری اطلاعات و محتوای این کتاب قلبمان را فشرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مهر دنا از یاسوج، دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد با شناسایی افراد مستعد و همچنین یادگاران هشت سال دفاع مقدس تاکنون آثار متنوع و عامه پسندی را گرداوری و به چاپ رسانده و برخی نیز در دست اقدام و برخی نیز آماده چاپ شده است.

طرح‌ها و برنامه‌های تولیدی حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد در سال ۹۷ شامل،گردآوری خاطرات یدالله شاه مرادی توسط حمید صفایی (مرحله تدوین)، گردآوری خاطرات محسن رشیدی توسط فاطمه رشیدی (مرحله تدوین)، گردآوری خاطرات حسن وکیلی توسط متیرا رفیعی (مرحله تدوین)، گردآوری خاطرات احمد ذکاوت توسط محمود ذکاوت (مرحله تدوین)،گردآوری خاطرات سید نبی ملک حسینی توسط نرگس التیام مقدم (مرحله تدوین) است.

گردآوری خاطرات علی کاظم سخنور توسط شهربانو پاک نژاد(مرحله تدوین)، گردآوری خاطرات حاج حمزه اکوانی توسط حمید حسینیان(مرحله تدوین)، گردآوری خاطرات خانم افسانه قاسمی توسط شهناز درفشیان(مرحله تدوین)، کتاب یک عکس یک خاطره توسط سید مسعود پرهیزگاری (مرحله تدوین)،گردآوری خاطرات نیروهای اطلاعات و عملیات توسط سحر شریفی (مرحله تدوین)، گردآوری خاطرات عبدالصالح خاک نژاد توسط آسیه خاک نژاد(مرحله تدوین)، زندگینامه اولین شهید مدافع حرم استان سردار ستار اورنگ توسط حمید صفایی (مرحله گردآوری) و گردآوری خاطرات رحمان دستمری توسط منوچهر نیاکان اصل (مرحله گردآوری) از دیگر طرح‌های در دست اقدام حوزه هنری در سال ۹۷ است.

کتاب حمایل خونین گل سرخ شامل خاطرات خودنوشت علیداد انصاری نیک، زندگینامه شهید ولی پور (راه بی کنارِ عشق) اثر شهربانو پاک نژاد و این جمعه تعطیل نیست اثر مهران مظفری و سحر شریفی در مرحله چاپ بوده و به زودی منتشر می‌شوند.

شهربانو پاک نژاد مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد از چاپ کتاب “این جمعه تعطیل نیست” در استان خبر داد و گفت: این کتاب شامل خاطرات یکی از مبارزین انقلابی استان در کردستان بوده که از زمان شکل گیری جنگ‌های نامنظم توسط دکتر مصطفی چمران به اردوگاه این ستاد می‌پیوندد و تا پایان جنگ تحمیلی به عنوان یک چریک در قالب شناسایی و ضربت ایفای نقش می‌کند و چندین مرتبه مجروح شده و بارها اسیر می‌شود که با درایت و هوشیاری خود را از چنگ کومله نجات می‌دهد.

وی بیان کرد: کتاب “این جمعه تعطیل نیست” شامل خاطرات رمضان جمعه نژاد که در کتابی با قطع رقعی و قریب۴۳۰ صفحه بوده که توسط مهران مظفری و سحر شریفی گردآوری و تدوین شده است.

پاک نژاد ابراز کرد: کتاب “این جمعه تعطیل نیست” به صورت مشارکتی حوزه هنری استان با ستاد کنگره سرداران و ۱۸۸۰ شهید استان توسط انتشارات فتح دنا و چاپخانه نودا به چاپ می‌رسد.

وی، ثبت و ضبط خاطرات شهدا، رزمندگان، ایثارگران و آزادگان هم استانی را از مهم ترین وظایف این دفتر عنوان کرد و افزود: هدف از چاپ چنین خاطراتی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و تببین نقش شهدا و رزمندگان هم استانی در ۸ سال جنگ تحمیلی و معرفی دلاور مردان هم استانی به نسل جوان امروزی است.

در ادامه گفت و گویی با مهران مظفری نویسنده کتاب “این جمعه تعطیل نیست” درباره جزئیات بیشتر از این کتاب ترتیب داده‌ایم که از منظر مخاطبان می‌گذرد.

معرفی مختصری از خود داشته باشید و بفرمایید تاکنون چه آثاری را تالیف کرده اید؟

مهران مظفری: متولد ۱۳۶۰ در یاسوج دارای مدرک کارشناس زبان و ادبیات فارسی، شاعر و نویسنده، مدرس داستان نویسی و مسئول طرح و برنامه فرهنگی شهرداری یاسوج هستم و تالیفاتی همچون رمان “خروش خونین عشق” سال ۱۳۸۵، تحلیل وصیت نامه شهدا، پژوهشی، ۱۳۸۹ را در کارنامه خود دارم و تاکنون نیز داور جشنواره‌های شعر، انتظار، پر پرواز و داستان چابهار بوده‌ام.

جرقه تدوین و چاپ کتاب “این جمعه تعطیل نیست” چگونه در ذهن شما زده شد؟

مهران مظفری: در سال‌ها ارتباط با حوزه هنری استان کهگیلویه بویراحمد و فعالیت حرفه‌ای در بخش ادبیات داستانی این نهاد، پیشنهاد گردآوری و تدوین این مجموعه را دریافت کردم. پس از آشنایی با ایشان و مراودات متعدد مشتاق به شنیدن خاطرات او و متعهد به نگارشش شدیم.

هدف شما از چاپ این اثر چه بوده است؟

مهران مظفری: وجود رزمندگانی دلیر و ایثارگر در زمان جنگ حکایت از روح متعالی و توانمند مردم شریف سر زمینمان دارد. رزمندگانی که هر کدام در عرصه نبرد به مثابه یک لشکر عمل کردند و در حفظ و صیانت از مام میهن از هیچ چیز مذایقه نداشته اند. معرفی و یادآوری رشادت‌های این جماعت آسمانی رسالتی ست که بر دوش همه ما احساس می شود تا فراموش نکنیم که سند انسانیت ما در خدمت به هم نوعمان است.

در مراحل تهیه و تدوین این کتاب چه تلخی‌ها و شیرینی‌هایی را تجربه کردید؟

مهران مظفری: از دریافت پیشنهاد گردآوری و تدوین این کتاب تا امروز ۶ سال می‌گذرد. سال‌هایی که هر روزش با شوق اتمام و چاپ کتاب و یاس فراموشی آن، گذشت. از کم لطفی مسئولان امر تا اعمال سلیقه‌هایی که قلبمان را فشرد و محرومیت و مظلومیت این شخصیت که گاه از فرط ناراحتی نفس مان را بند آورد، همه و همه زنجیری شد بر دستهای‌مان تا سخت قلم بزنیم اما ریشه‌ای بود تا بمانیم و قالب تهی نکینم و بالاخره به مهر دوستانی که پیگیر و مشتاق خواندن این اثر بودند جان تازه‌ای یافتیم.

نزول درجه اهمیت این کتاب از رده ملی به استانی خود گویای دفتر طویل گلایه‌هاست اما تلاش دوست عزیزمان آقای شریف اسلامی ریاست محترم حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد، پیگیری و ممارست های سرکار خانم شهربانو پاک نژاد کارشناس و مسئول دفتر ادبیات پایداری و جناب آقای دکتر اله کرم عباسی کارشناس ادبیات کنگره سرداران شهید استان، موهبتی بود که خداوند به ما عنایت داشت تا شاید ثبت آن اثر باشیم.

تا چه اندازه به حوزه ادبیات پایداری آشنایی دارید و کدام آثار را برای کسب اطلاعات بیشتر و افزایش معلومات مطالعه کردید؟

مهران مظفری: بیش از ۱۵ سال تلاش و حضور در حیطه ادبیات داستانی و احساس تعهد و تقید به حوزه جنگ و ادبیات پایداری به سبب تجربه آموزش‌های نظامی که داشتم پایه اهلیت ما در این حوزه شد.

تعداد زیادی از آثار منتشر شدهی اخیر در حوزه جنگ،کتب آموزشی نظامی– فرهنگ شناسی و زندگی نامه افراد کلیدی آورده شده در این اثر و مراجع موجود در کتابخانه جنگ حوزه هنری تهران، منابع مطالعاتی بنده در این دوره بوده است.

حمایت حوزه هنری استان برای چاپ این اثر چگونه بود؟

مهران مظفری: این اثر فرزند حوزه هنری بود. فرزندی که در دوره‌ای مورد بی مهری قرار گرفت و از کانون گرم خویش رانده شد تا سال‌ها بعد که عطوفت کسانی که هنوز اصالت هنر را فراموش نکرده اند سبب شد با مشارکت کنگره سرداران شهید استان و با نشان حوزه هنری مجددا این کتاب زنده شود.

چاپ این آثار را تا چه اندازه برای آشنایی نسل جوان ضروری می دانید؟چرا؟

مهران مظفری: نسل جوان همواره در پی یافتن الگویی قهرمان و قدرتمند برای خود هستند. چاپ و انتشار چنین آثاری به شرط آنکه قبول افتد، سبب میشود نسل جوان ما به جای سردرگردانی در مراحل کذایی رایانه ای و فضاهای مجازی و در بستر تبلیغات گنده گو و توخالی بیگانگان، چشمشان به بزرگ مردان سرزمینشان روشن شود که با خوی پهلوانی قدرتی ورای تصورشان در لوای رشادت و ایثار به نمایش گذاشته اند. همانهایی که حقیقتا شرافت و لیاقت اطلاق واژه الگو را دارند.

مهم‌ترین ویژگی‌هایی که کتاب شما در مقایسه با سایر آثار چاپ شده دارد چیست؟

مهران مظفری: مهمترین ویژگی این اثر صداقت است. شفافیتی که هم در شخصیت و کلام راوی و هم در قلم نویسنده جاری و ساری است حمل بر خودستایی نیست اما تعهد وجدانی و یکرنگی راوی قلم نویسنده را از گزافه و نیرنگ بی نیاز کرده است. استفاده از تکنیک های اصیل داستان نویسی و روایتگری آمیخته با شرح دقیق تاکتیک های خاص نظامی دیگر ویژگی این مجموعه است.

در چاپ این کتاب سعی کرده‌اید چه زوایایی را بیشتر برجسته و مدنظر قرار دهید؟

مهران مظفری: در این اثر سعی بر آن شده است که به توانایی‌های فردی و گذر انسان از رکود به سعود مادامی که به اصل وجودی خود معتقد است، پرداخته شود.

نقش نهادهای فرهنگی برای فرهنگ سازی و آشنایی مخاطبان با حوزه ادبیات پایداری تا چه اندازه اهمیت دارد؟

مهران مظفری: از آنجایی که این حیطه از ادبیات یک حوزه سازمانی و سازماندهی شده است، طبیعتا گزینش سیاست‌های کاربردی توسط نهادهای فرهنگی می‌تواند با تامین به موقع و کافی خوراک مطالعاتی در این زمینه مسبب معرفی شخصیت‌ها و گزارش عملکرد در شرایط سخت و متفاوت به جامعه گشته و این خود پایه ایجاد رغبت و تمایل به سمت ادبیات پایداری است.

انتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.